İlköğretim 6. sınıf fen bilgisi dersinde yer alan 'Vücudumuzda neler var? Çevremizi nasıl algılıyoruz?' ünitesinin yapılandırmacılık (constructivism) kuramına dayalı öğretimi
The teach of the unit 'What are the things present in our body? How do we perceive our environment?' according to the constructivism theory in science lesson of the 6th class in primary school
  1. Tez No: 162150
  2. Yazar: OĞUZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABBAS TÜRNÜKLÜ, Y.DOÇ.DR. YASEMİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
2000 yılında uygulanmaya başlayan yeni Fen Bilgisi Öğretim Programı, öğrencilerin önceden var olan bilgilerini kullanarak bilgiyi yapılandırmalarını, aktif öğrenme yöntem ve metodojilerini kullanarak bilgiye ulaşmalarını, araştırmalar ve incelemeler yoluyla da etkili ve kalıcı öğrenmeyi hedeflemektedir. Buna karşın, okulların çoğunda Fen Bilgisi derslerinin işlenişinde hala bilgi aktarımına dayalı, geleneksel öğretme süreçlerinin kullanıldığı görülmektedir. Araştırma, İlköğretim 6. sınıf Fen Bilgisi dersinde yer alan“Vücudumuzda Neler var? Çevremizi Nasıl Algılıyoruz?”ünitesini Yapılandırmacılık (constructivism) kuramına dayalı olarak farklı aktif öğrenme yöntemleri ile yürüterek bir öğrenme modeli oluşturmayı amaçlamaktadır. Uygulamada; İzmir İli, Buca Çamlık İlköğretim Okulu'ndan seçilen 25 kişilik deney grubuna yapılandırmacılık kuramına dayalı aktif öğretim yöntem ve teknikleri ve işbirliğine dayalı öğretim yapılmıştır. Etkinlikler Gagnon ve Collay'ın yapılandırmacı sınıfların tasarımında geliştirdikleri altı ilkeyi esas alarak çevrimiçi grup çalışmaları ile yürütülmüştür. 23 kişilik kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yapılmıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında her iki gruba araştırmacı tarafından geliştirilmiş fen bilgisi başarı testi ve fen bilgisi dersine yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Bunun dışında uygulama sonunda yine araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan iki aşamalı (two-tier) başarı testi her iki gruba uygulanmış ve her iki gruptan 6 'şar öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Ayrıca deney grubuna gözlem yapılmıştır. Böylece, Yapılandırmacılığın öğrenmeye olan etkileri belirlenmiş ve deney grubunun lehine anlamlı farklar görülmüştür. Araştırma kapsamında uygulanan, mevcut literatür çalışmalarının da desteklediği Yapılandırmacılığa dayalı yöntemlerle uygulanabilir bir öğrenme modelinin önerilmesi bu araştırmanın önemini vurgulamaktadır.Anahtar kelimeler; Yapılandırmacılık Kuramı, fen öğretimi, öğretim modelleri, işbirliğine dayalı öğrenme
Özet (Çeviri)
The science curriculum which has been applied in 2000 aims that pupils construct the knowledge by using their past knowledge, reach to the knowledge by using active learning methods and also aims effective lasting learning by research and investigations. However, in most of schools, leaning against presentation of knowledge, traditional teaching processes are considered in teaching science lessons. The research aims constituting a learning model by applying the unit 'What are the things present in our body? How do we perceive our environment?' which is placed in 6th grade of science lesson in primary education leaning against with constructivism theory by using different active learning methods. In this study, the experimental group (n=25) and control group (n=23) were selected from Çamlık Primary School in Izmir. The experimental group was taught by active teaching pressures and techniques and cooperative learning which was based by constructivism theory. All activities were designed by Gagnon & Collays' six factors which were used in constructivist classrooms. However the control group was taught traditionally. Before and after application, each group was given multiple choice achievement test and applied science attitude scale which were designed by researcher. At the end of the teaching, each group was given two-tier questions and 6 students from each group were interviewed. Except this, the experimental group was observed. Finally the effects of constructivism on learning were designated and there is a significant difference between the experimental group and the control group in favor of the experimental group. The suggestion of learning model underlies the importance of this research which has been applied in the research and has been supported by the present literatures.Key Words; Constructivism Theory, science teaching, teaching models, cooperative learning