Basınçlı boru hatlarında ve kaplarda akustik emisyon yöntemi ile sızıntı tespiti
Leak detection in pressurised pipelines and vessels using acoustic emission method
- Tez No: 560854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİNEL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Petrol, gaz veya herhangi tehlikeli bir kimyasal sızıntının tespiti noktasında algılama mesafesi ve algılama duyarlılığı olan tahribatsız bir yöntemin uygulanabilirliğinin ortaya konulması çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, boru ve tank gibi herhangi bir mekanik sistemin basınçlı elemanlarındaki mevcut sızıntıları tespit etmek ve sızıntı kaynağını doğru analiz etmektir. Çevresel etkiler, sağlık etkileri ve ekonomik nedenlerden dolayı, endüstriyel elemanlarda veya hayatımızın bir parçası olan çoğu mekanik sistemde kaçak tespiti çok önemlidir. Erken sızıntı tespiti ayrıca boru ve tank içeren mekanik sistemlerin bakımı ve yönetimi açısından en önemli konulardan biridir. Basınçlı borularda ve tanklarda sızıntı gerilme dalgalarını oluşturur. Bu çalışmada, basınçlı bir boru ve tankta kaçak varlığını ve konumunu tespit etmek için akustik emisyon yöntemi kullanılmıştır. Bunu yapmak için deneysel bir çalışma yapılmıştır. Farklı çaplarda deliklere sahip enjektörler kullanılarak bir boruya ve bir tanka bir kaçak kaynağı uygulanmıştır. Hava kompresörü tarafından sırasıyla boru ve tank içerisine 5 bar ve 1,5 bar basınçlı hava verilmiştir. Sızıntı kaynak çapları ile akustik emisyon parametreleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucu elde edilen veriler doğrultusunda sızıntı, akustik emisyonla tespit edilmiş, kaynak çapları ve akustik emisyon parametreleri arasında iyi bir korelasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important to reveal the applicability of a non-destructive testing method which is sensitive to detection of oil, gas or any hazardous chemical leakage. The purpose of this study is to detect leakage and to determine the leakage source correctly in high-pressure members of any mechanical system such as pipes and tanks. Due to environmental impacts, health impacts and economical reasons, leak detection is firmly essential in industrial members or most mechanical systems that are a part of our lives. Early leak detection is also one of the most important issues for maintenance and management of mechanical systems which include pipes and tanks. Leakage in pressure pipes and vessels constitutes stress waves. In this study, acoustic emission method was used to detect presence of a leakage and its location in a pressure pipe and tank. In order to do this, an experimental study was carried out. A leakage source was applied on a pipe and a tank by using nozzles having different diameters. 5 bar and 1.5 bar pressured air was flown inside the pipe and the tank by an air compressor, respectively. The relationship between the nozzle hole diameters and the acoustic emission parameters was investigated. The leakage was detected by acoustic emission. A good correlation between the nozzle hole diameters and the acoustic emission parameters was made.