İzmir Körfezi (Ege denizi)'nde kral balığı (Caranx rhonchus Geoffroy Saint-hilaire, 1817)'nın büyüme ve beslenme özelliklerinin araştırılması
Investigation on the growth and feeding characteristics of false scad (Caranx rhonchus Geoffroy Saint-hilaire, 1817) in Izmir Bay (Aegean sea)
- Tez No: 560855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma ile, Eylül 2017 – Temmuz 2018 tarihleri arasında İzmir Körfezi'nde avlanan balıkçılardan temin edilen 392 adet kral balığı (Caranx rhonchus)'nın büyüme ve beslenme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen örneklerin büyüme parametrelerini oluşturmak üzere total boy ve vücut ağırlığı, yaş tayinleri için otolitleri ve mide içeriğinin saptanması için de mide örnekleri alınmıştır. Toplam 392 bireyin 184'ünün dişi, 149'unun erkek ve 59 bireyin cinsiyetinin belirsiz olduğu saptanmıştır. Örneklerin total boy değerleri 12,8–36,0 cm ve ağırlıkları 23,51 – 455,44 g olarak ölçülmüştür. Boy-ağırlık ilişkisi denklemleri: Dişi bireyler için W=0,0141*L2,900 (R²=0,965), erkek bireyler için W=0,0168*L2,842 (R²=0,967) ve tüm bireyler için W=0,0132*L2,926 (R²=0,968) olarak hesaplanmıştır. Yaş tayinleri sonucunda bireylerin I-V yaş grupları arasında oldukları saptanmıştır. Von Bertalanffy büyüme parametreleri dişi, erkek ve tüm bireyler için sırasıyla; L∞=39,54 cm, K=0,2156 yıl-1, to=-0,963 yıl, L∞=40,86 cm, K=0,2181 yıl-1, to=-1,0584 yıl, L∞=41,12 cm, K=0,2061 yıl-1, to=-1,0548 yıl; Gelişim performansı indeksi (Ф) değerleri ise 2,555, 2,532 ve 2,542 olarak bulunmuştur. 125 bireye ait mide içeriği incelemeleri sonucunda, bu türün İzmir Körfezi'nde baskın olarak Crustacea (%N=52,30; % F=36,0) ile beslendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the growth and feeding characteristics of 392 false scad (Caranx rhonchus) obtained from commercial fishermen caught in İzmir Bay between September 2017 and July 2018. To generate the growth parameters of the obtained samples, total length and body weight has been measured; otoliths were taken for age estimation and stomach samples were taken for the examination of stomach contents. A total of the 392 individuals has been determined as 184 were female, 149 were male and 59 individuals were undetermined gender. The total length values of all individuals were between 12.8-36.0 cm and their weights were measured as 23.51- 455.44 g. Length-weight relationship equations has been calculated for female individuals W=0.0141*L2.900 (R²=0.965), for males W=0.0168*L2.842 (R²=0.967), and for all individuals W=0.0132*L2.926 (R²=0.968). As a result of age estimation, it was found that individuals were in I-V age range. Von Bertalanffy growth parameters for female, male and all individuals respectively; L∞=39.54 cm, K=0.2156 years-1, to=-0.963 years, L∞=40.86 cm, K=0.2181 years-1, to=-1.0584 years, L∞=41.12 cm, K=0.2061 years-1, to=-1.0548 years; index of growth performance (Ф) values were found as 2.555, 2.532 and 2.542. As a result of the stomach contents of 125 individuals, it was found that this species was predominantly fed with Crustacea (%N=52.30; %F=36.0) in İzmir Bay.