Toplumsal kültür ve algılanan takım performansı arasındaki ilişkide güvenin aracılık rolü
The mediating role of trust on the relationship between social culture and perceived team performance
- Tez No: 560865
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İLHAN NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplumsal kültür ve algılanan takım performansı arasındaki ilişkide güvenin aracılık rolünü araştırmaktır. Çalışma, bireycilik-toplulukçuluk boyutunda kültürel değerlerin algılanan takım performansı üzerine etkisinin, kişilerarası güven düzeyi değişkeni aracılığı ile gerçekleştiği varsayımına dayanmaktadır. Çalışma kapsamında takım çalışması içerisinde faaliyet gösteren takım üyelerinin sahip oldukları bireycilik-toplulukçuluk boyutunda kültürel özellikleri ve kişilerarası güven düzeyleri ile birlikte algılanan takım performansları araştırılmıştır. Çalışmanın amacına yönelik olarak araştırmaya üretim ve hizmet sektörlerinden farklı alanlarda faaliyet gösteren ve takım temelli çalışan firmalar dâhil edilmiştir. Toplam 34 takımdan (üretim sektöründen 19 ve hizmet sektöründen 15 takım olmak üzere) elde edilen araştırma verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma örneklemi 167 takım üyesinden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin incelenmesi için korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Analiz bulgularına göre, bireycilik ve toplulukçuluk boyutunda kültürel değerler ve algılanan takım performansı arasında anlamlı ve olumlu yönde bir ilişki bulunmaktadır. Modelin anlamlılığına ilişkin yapılan analiz sonuçlarına göre bireycilik-toplulukçuluk boyutunda kültürel değerler ve algılanan takım performansı arasındaki ilişkide güvenin kısmi aracılık rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating role of trust in the relationship between social culture and perceived team performance. The study is based on the assumption that the effect of cultural values on perceived team performance in the dimension of individualism-collectivism is realized through the interpersonal confidence level variable. Within the scope of this study, the cultural characteristics and interpersonal confidence levels of the team members working in the team work in the dimension of individualism-collectivism and the perceived team performances were investigated. For the purpose of the study, companies based in different fields from production and service sectors and working on a team basis were included in the research. The survey data obtained from 34 teams (19 from production sector and 15 from service sector) were collected by questionnaire technique. The research sample consisted of 167 team members. Correlation and regression analyzes were used to analyze the data obtained. According to the findings of the analysis, there is a significant and positive relationship between cultural values and perceived team performance in the individualism and collectivism dimension. According to the results of the analysis of the significance of the model, trust has a partial mediating role in the relationship between cultural values and perceived team performance in the dimension of individualism and collectivism.