Siyasal iletişim sürecinde sosyal medya: 2018 seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylarının Twitter kullanımı
Social media in the process of political communication: Twitter use of presidential candidates in 2018 elections
  1. Tez No: 560864
  2. Yazar: KADİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İletişim kavramı tarihsel süreç boyunca sürekli gelişim ve değişim göstermiştir. İnsanların birbirleri ile kurdukları iletişim sonucunda siyaset kavramı toplumsal süreçlere dâhil olmuştur. Gelişen kitle iletişim teknolojileri beraberinde siyasal iletişim süreçlerini doğurmuştur. Bu anlamda yeni medya çalışmaları açısından siyasal iletişimin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Araştırmanın konusunu 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince Cumhurbaşkanı adaylarının sosyal medya kullanımlarına dair paylaştıkları tweetlerin incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmadaki temel amaç, önemi sürekli artan, sosyal medya alanı olarak geniş kitlelerin kullandığı Twitter'ın 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi süresi boyunca Cumhurbaşkanı adaylarının sosyal medya paylaşımlarının siyasal iletişim ekseninde analiz edilmesini oluşturmaktadır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı adaylarının Twitter'a yaptıkları yazılı ve görsel materyaller incelenerek Twitter'ı nasıl kullandıklarını ortaya çıkarmak araştırmanın temel amaçları arasındadır. İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte siyasal iletişim süreçleri de bazı değişimlere uğramıştır. Siyasal iletişim süreçlerinde seçmene doğrudan ulaşmak seçim süresince adaylar açısından önemlidir. Geniş kitlelerin yer aldığı Twitter siyasi liderler içinde önemli bir iletişim aracı olmuştur ve Cumhurbaşkanı adaylarının Twitter'a önem vermeleri de bir zorunluluk halini almıştır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı adayları için sosyal medyada görünürlük, etkileşim gibi unsurlar kitlelerin dikkatini çekmek için önemli mecralar halini almıştır. Araştırma adayların benzer konular karşısında sergiledikleri tutumların ortaya çıkarılması ve adayların sosyal medyada gündemlerinin ne olduğunun incelenmesi açısından önemlidir. Bu çalışma niceliksel bir yöntem olan içerik analizi metodu kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışma Cumhurbaşkanı adaylarının seçim dönemi boyunca mikro blog sitesi olan Twitter'a paylaştıkları mesajların karşılaştırmalı analizine dayanmaktadır. Araştırmanın sonucunda adayların Twitter'ı kullanma biçimlerinden paylaşım sıklıklarının çokluğundan ziyade daha çok planlı ve programlı kullanmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of communication has shown continuous development and change throughout the historical process. As a result of communication between people, the concept of politics has been included in social processes. Developing mass communication technologies have brought about political communication processes. In this sense, it is important to evaluate political communication in terms of new media studies. The subject of the research is the analysis of the tweets shared by the presidential candidates regarding the use of social media during the 24 June 2018 Presidential election. The main objective of the study is to analyze the social media sharing of the presidential candidates on the axis of political communication during the 2018 Presidential election of Twitter, whose importance is continuously increasing and which is widely used as a social media field. In this context, one of the main objectives of the research is to examine the written and visual materials made by the presidential candidates on Twitter and to reveal how they use Twitter. With the development of communication technologies, political communication processes have undergone some changes. Direct access to voters in political communication processes is important for candidates during the election. Twitter, which has a wide audience, has become an important communication tool among political leaders and it has become a necessity for presidential candidates to attach importance to Twitter. In this context, the factors such as visibility and interaction on social media have become important channels for the presidential candidates to attract the attention of the masses. The research is important in terms of revealing the attitudes of the candidates towards similar issues and examining the agenda of the candidates on social media. This study was developed by using content analysis method which is a quantitative method. The study is based on a comparative analysis of the messages sent by the presidential candidates to Twitter, the micro blog site, during the election period. As a result of the study, it was concluded that candidates should use planned and programmatic programs rather than using the frequency of sharing.