Hedefte sapma ve ceza sorumluluğu
Transferred intent and criminal liability
  1. Tez No: 560866
  2. Yazar: ÖZGE CEREN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Failin hareketleri, iradesine dâhil olmayan birtakım nedenlerden dolayı üzerinde suç işlemek istediği konunun değil de başka bir konun üzerinde etkisini meydana getirmiş olabilir. Böyle bir ihtimalde tek neticeli hedefte sapma söz konusudur. Diğer bir ihtimalde ise, failin üzerinde suç işlemek istediği konu ile birlikte başka bir konu daha hareketlerden etkilenmiş olabilir. Böyle bir durumda ise çok neticeli hedefte sapma söz konusudur. Sapmanın gerçekleştiği durumlarda, failin gerçekleştirdiği tek hareketi ile birden fazla suç işlemiş olmasından dolayı ceza sorumluluğunun belirlenmesi önemli bir problem olarak karşımıza çıkar. 765 sayılı mülga Türk Ceza Kanunu'nda hedefte sapma hâlinde uygulanabilecek 52. madde hükmü bulunmaktaydı. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda ise hedefte sapmaya ilişkin bir düzenleme yoktur. Ancak madde gerekçelerinde bu bakımdan yol gösterici açıklamalara yer verilmiştir. Buna göre, hedefte sapma fikri içtima bağlamında ele alınması gereken bir meseledir.
Özet (Çeviri)
Perpetrator's acts can have an effect on another issue apart from the issue of crime which perpetrator wants to commit a crime about, due to reasons which except for perpetrator's will. In that possibility, transferred intent with one result is being talked about. In another possibility, another issue with the issue of crime which perpetrator wants to commit a crime about, might got affected by the acts. In such a case, transferred intent with two result is being talked about. In the case when transferred intent happens, identification of criminal liability occurs as an important problem because perpetrator commits two crime with one act. There was an article 52 of abrogated Turkish Criminal Code numbered 765, which may be applicable when transferred intent happens. But, there are not any legal regulations about transferred intent in Turkish Criminal Code numbered 5237. However, there are guiding explanations in law's preambles. According that preambles, transferred intent is a matter which should be considered within the scope of ideal concurrence.