Sıcaklık denetimi için bir lojik denetleyici tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 56087
  2. Yazar: HAKAN ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. OĞUZ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Endüstriyel dünyada otomatik kontrol amaçlı olarak birçok kontrol cihazı kullanılmaktadır. Bununla beraber bu cihazlar uygun şekilde kullanılmadıkları sürece beklenilen performansı sağlayamazlar. Cihazların uygun kullanımı ise ilk başta kontrol mühendisinin proses için gereken doğru seçimi yapması ve kontrol cihazım proses şartlarına uygun olarak ayarlamasıyla mümkün olabilir. Dolayısıyla kontrol mühendisinin işlevi en az kontrol cihazının işlevi kadar önemlidir. Bu noktadan yola çıkılarak yeni mezun olacak mühendis arkadaşlarımızın gerçek endüstriyel uygulamalara ve proses kontrolüne hazır olmalarına katkıda bulunmak için bu tez çalışması gerçekleştirilmiştir. Tezimiz ana hatlarıyla bir proses simülatörü, bir kontrol cihazı ve bir kayıt cihazından meydana gelen bir simulator setinin tasarlanması ve gerçeklenmesidir. Kontrol cihazının parametrelerinin ve algoritmalarının değiştirilmesiyle proses simülatöründe gerçekleştirilen farklı tipten proses etkenlerine verdiği cevaplar izlenebilir. Bu esnada kontrol teorisinin üç temel büyüklüğü olan set değeri, proses değeri ve çıkış değerleri kayıt cihazı tarafından sürekli kaydedilir. Proses simülatörü sıcaklık kontrolü üzerine hazırlanmışsa da farklı proseslerde karşımıza çıkan birçok faktörü simüle edebilecek durumdadır. Gerçekleştirilen bu sisteme ek olarak tez metni içerisinde çeşitli kontrol terim ve kavramlarına yer verilerek sistemin pratik ve tecrübe kazançlarına bilgi aktarımıyla da katkıda bulunmak istenilmiştir. Bu kavram ve terimler günlük endüstriyel anlamda kullanıldıkları şekilde verilmiştir. Ayrıca yine tez kapsamında optimal PED parametrelerine nasıl ulaşılabileceği hususunda da pratik bilgiler verilmiştir. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY Design And Realization Of A Logic Controller For Temperature Control Many controllers have been used in the world of industry for automatic control purpose. However, these devices can not provide required performance if they are not used in proper way. Proper usage of these devices depends on first correct choice of them and second appropriate set-ups of them that are made by control engineer for related process. Because of this reason the role of control engineer is probably more important than the role of controller device itself. With this thought, the thesis has been realised to support engineering students in order to be ready for real practical industrial applications and process control. The thesis can be called as design and realisation of a simulator system that consists of three main parts: Process simulator, controller device and recorder device. The responses of the controller to several types of process factor changes can be analysed while changing the parameters and algorithms of the controller. During this application the three main factors of control theory are recorded by the recorder. Although the process simulator has been prepared for temperature control, it is able to simulate many different process factors. As an edition to the benefits of the simulator system, several control concepts and terms was included to text of the thesis with their descriptions to provide better understanding and to have better knowledge. These terms and concepts were used with same meanings that they normally have in daily industrial world. The thesis also submits some information about methods of optimal PED parameters tuning. 83