Width 6 kodunun düzenlenmesi ile osilatör şiddetlerinin hesabı
  1. Tez No: 56086
  2. Yazar: GÜLTEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN BOLCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Yıldız atmosferlerinin analizinde karşılaşılan temel problemlerden biri, atmosferdeki kimyasal element bolluğunun belirlenmesinde önemli bir büyüklük olan, ossilatör şiddetlerinin belirlenmesidir. Atom ve iyonların enerji seviyeleri arasında geçiş olasılığının bir ölçüsü olan ossilatör şiddetleri deneysel, kuramsal ve yan kuramsal olmak üzere üç şekilde elde edilir. Kuramsal sonuçlar az sayıda elde edilmiş deneysel sonuçlara uydurularak kullanılır. Bu çalışmanın temel amacı yeni bir yöntemle tutarlı bir ossilatör şiddeti dizisi elde etmektir. Bunun için bize en yakın yıldız olan Güneş tayfındaki Fe I soğurma çizgilerinden hareketle, iyi bilinen Fe bolluğu esas alınarak ATLAS 8 yazılımı ile Güneş modeli hesaplandı. Kimyasal element bolluğunu hesaplayan WIDTH 6 yazılımı GWIDTH şeklinde yeniden düzenlenerek 78 adet Fe I çizgisi için, Güneş atmosferinde Fe bolluğunun bilinen değerini verecek şekilde, ossilatör şiddetleri hesaplandı. Bu yöntem, Güneş atmosferinde bulunan tüm çizgilerin oluştukları enerji seviyeleri için, ossilatör şiddetlerinin hesabında kullanılabilecek tutarlı sonuçlar verecektir. 34
Özet (Çeviri)
One of the main problems for analysing star atmosphere, is to determine the oscillator strengths, which is important value in determining the chemical elements abundance. The oscillator strengths as a measure of the transition probability between the energy levels of the atom and ions are classified as theoritical, semi - theoritical and experimental strengths. Some of existing theoritical results are used by fitting the experimental ones. The main purpose of this study is to find a consistent series of oscillator strength. Therefore, leading of Fe I abundance absorbtion lines in the (closest star) solar spectrum, taking the well known Fe abundance as a base, the solar model is calculated by using ATLAS 8 computer code. Using the computer code intended to calculate the chemical elements abundance WIDTH 6 is reorganized in the form of GWIDTH having the known value of Fe abundance in the solar atmosphere, the oscillator strengths are calculated 78 lines. This method leads to applicable consistent results of calculating oscillator strengths for the energy levels of all lines in the solar atmosphere. 35