Orman işletmelerinde başa baş analizi konusunda araştırmalar
- Tez No: 56088
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
“Orman İşletmelerinde Başa Baş Analizi Konusunda Araştırmalar”Bu araştırmayla Başa Baş Noktası Analiz Tekniğinin ilkeleri, hesaplama yöntemleri, işletme faaliyetlerinde karar alma sürecine etkisi, değişik durumlarda kullanım özellikleri, sınırlan, orman işletmelerinde uygulanabilirliği, konu ile ilgili yapılan araştırmalar incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Başa Baş Noktası Analiz Tekniği temel kabullerinin rijit karakterli olmaları nedeniyle, yöneticiyi vereceği kararların genişliği bakımından kısıtlamaktadır. Diğer taraftan, orman işletmelerinin diğer işletmelerden ayırt edici özellikleri ve özgün koşulları dikkate alındığında Başa Baş Noktası Analiz Tekniği temel kabullerinin sağlanamadığı ortaya çıkmaktadır. Araştırmada fiili uygulama eksikliğini ortadan kaldırmak için Artvin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Yusufeli Devlet Orman İşletme Müdürlüğü verileri kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Söz konusu uygulama, ancak yapılan soyutlama ve varsayımlar allında bir anlam taşımaktadır. Başa Baş Noktası Analiz Tekniğinin orman işletmelerinde uygulanabilirliği yapılan soyutlama ve varsayımları gerçekleyecek koşulların yaratılmasıyla olanaklıdır. Yapılan uygulamada çeşitli alternatifler geliştirilmiştir. Ancak herhangi bir alternatifle işletme Başa Baş Noktasına ulaşamamıştır. Diğer taraftan alternatiflerin her birindeki Başa Baş Noktalarındaki üretim miktarları için gerekli ağaç serveti ve ormanlık alan, işletmenin fiili durumu ile karşılanamamaktadır. Orman istetmelerinin, satış fiyatı ve üretim miktarım artırmadaki etkisi sınırlı olduğundan BBNna ulaşmak için söz konusu teknik sabit giderlerin kontrolünde kullanılmıştır. Sonuç olarak; analizin temel kabullerinin piyasa dinamizmi içinde tam ve gerçekçi olmadığı, çok yönlü faydalanma ilkesi doğrultusunda karar alma sürecinde ilk yaklaşımı sağlayacağı, sorunların tanımlanmasında ve çözümünde ileri sayısal analiz tekniklerinin kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır. 72
Özet (Çeviri)
V-SUMMARY“Researches On Break Even Analysis In Forest Enterprises”This research tries to put forward some aspect of the analysis techniques of“break even point”such as; its principles, its estimation, its effect on decision process during enterprising activity, characteristics of its usage under various conditions, its borders and lastly its adaptability to forest enterprises, by examining other researches on the subject. Analysis technique of“break even point”constrains the decision maker because of rigid assumptions of this technique. On the other hond, if differences of Forest Enterprises take account, basic assumptions of this technique aren't valid in Forest Enterprises. In this research, Yusufeli Stote Forest Enterprise's data used and this technique carried aut. Results of this study can acceptable under the abstractions and assumptions. If the canditions of forest enterprise appropriate for abstractions and assumptions accepted, the feasibility of this technique in forest enterprises is possible. In this study, mony alternative developed. But, any alternative attoin break even point. Also, Forest Enterprise hoven't got forest area and growth needed for production level in break even point in all of alternative. Forest Enterprise's influence on increasing selling price and prodretion level is limited. In this reason, to attain break even point, this technique carried out as to fixed expenditvre. As a result of the research, some assumptions have been made about the analysis. Firstly, it has been pointed out that the basic assent of it aren't complete and realistic in the market's dynamism and that it will provide the first step of decision process according to theBpricciple of multiple use*. Due to these factors it has been understood that the estimation of the break even point requires“expanded numeric analysis”in order to define the problems and to solve them. 73