Beta kesirli türevi ve uygulamaları
Beta-fractional derivative and applications
- Tez No: 560888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Beta kesirli türevi, integrali ve uygulamalarının incelendiği bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde kesirli analiz kavramı tanıtılmış ve konunun tarihçesiyle ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde konu ile ilgili temel tanımlar ve örnekler yer almaktadır. Tezin üçüncü bölümünde beta kesirli türevi, integrali ve özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bazı yeni beta-kesirli integral eşitsizlikleri elde edilmiştir. Son olarak da sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study which consists of beta fractional derivative, integral and their applications, is composed of seven chapters. In the introduction part of the thesis, the concept of fractional analysis was introduced and information was given about the history of the subject. In the second chapter, basic definitions and examples are given. In the third part of the thesis, beta fractional derivative, beta fractional integral and their properties are examined. In the fourth chapter, some new beta-fractional integral inequalities are obtained. Finally, results and suggestions are given.