Araç içi toz örneklerinde çok bromlu difenil eter (PBDEs) seviyeleri ve insan maruziyetinin değerlendirilmesi
Levels of polybrominated diphenyl ethers (PBDEs) in car dust and an assessment of human exposure
- Tez No: 560894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN BİNNUR KURT KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, Bursa ilinde bulunan 63 adet araçtan (genel olarak farklı marka ve modeller) iç ortam tozu (taban tozu hariç) toplanmış ve 13 adet PBDE kongeneri (PBDE-17, -28, -71, -47, -66, -100, -99, -85, -154, -153, -138, -183, ve -209) incelenmiştir. Çalışmanın temel hedefi 13 PBDE kongenerinin araç için tozlarında bulunan seviyelerinin belirlemek, diğer ülkelerde belirlenen seviyelerle karşılaştırmak ve kazara toz yutma/deri ile temas yolları ile insan maruziyetinin değerlendirilmesidir. Ülkemizde iç ortamlarda PBDE seviyelerinin incelenmesine dair çalışmalar, dünyanın diğer bölgeleri ile karşılaştırıldığında oldukça sınırlı sayıda olup, ülkemizde araç içi ortamlar gibi mikro-çevreler için yapılan çalışmalara ise henüz literatürde rastlanmamaktır. BU sebeple yapılan çalışmanın sonuçları, bu tür çalışmalara bir altlık oluşturması açısından oldukça önemlidir. Çalışma kapsamında kongener konsantrasyonlarının
Özet (Çeviri)
this thesis, dust samples (except from floor) was collected from 63 vehicles (generally different brands and models) in Bursa province and 13 PBDE congeners (PBDE-17, -28, -71, -47, -66, - 100, -99, -85, -154, -153, -138, -183, and -209) were investigated in collected samples. The main objectives of the present study were to determine the levels of PBDE congeners in car dust, to compare these levels with the levels determined in car dust from other countries and to assess human exposure by accidental dust ingestion / skin contact pathways. Number of studies on the investigation of PBDE levels in indoor environments in our country are very limited compared to other regions of the world and studies for micro-environments such as in-car environments conducted in our country have not appeared in the scientific litrature yet. For this reason, the results of current the study are very important in terms of providing a baseline information for such studies. Results of the study showed that congener concentrations were within the range of