s-triazin grupları ihtiva eden inorganik polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu: Termal ve magnetik davranışlarının incelenmesi
Synthesis and characterization of inorganic polymers containing s-triazine groups: Investigation of thermal and magnetic behaviors
- Tez No: 560893
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak 2,4-diamino-6-metil-1,3,5-triazin (Asetoguanamin) kullanılmıştır. 2,4-diamino-6-metil-1,3,5-triazin (Asetoguanamin) asetikasit katalizörlüğünde asetonitril ortamında glutaraldehit ve tereftaldehit ile geri soğutucu altında kaynatıldı. Kondenzasyon reaksiyonu sonucunda oluşan s-triazin içerikli polimer ligandları AGGA ve AGTA elde edildi. Elde ettiğimiz bu hedef s-triazin içerikli ligand polimerlerin 1H-NMR, FT-IR ve elementel analizleri yapılmıştır. Daha sonra etilalkol ortamında 60 °C'da CoCl2.6H2O, NiCl2.6H2O ve CuCl2.2H2O ile etkileşmesinden AGGA ve AGTA ligandlarının polimerik metal (Co2+, Ni2+ ve Cu2+) kompleksleri elde edildi. Bu komplekslerin yapıları da FT-IR, elementel analiz ve manyetik süssebtibilite analizleri kullanılarak yapıları aydınlatıldı. Elde ettiğimiz bu s-triazin içerikli polimerik komplekslerin yapıları FT-IR, elementel analiz ve manyetik süssebtibilite analizleri kullanılarak yapıları aydınlatılmıştır. Yapılan vizkozimetre ile molekül ağırlığı tayini çalışması ile polimerlerin polimerleşme dereceleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2,4-diamino-6-methyl-1,3,5-triazine (Acetoguanamine) was used as the starting material. 2,4-diamino-6-methyl-1,3,5-triazine (Acetoguanamine) was boiled under reflux with glutaraldehyde and terephthaldehyde in acetonitrile. s-triazine-containing polymer ligands AGGA and AGTA were obtained by condensation reaction. This target s-triazin containing ligand polymers we obtained were analyzed by 1H-NMR, FT-IR and elemental analysis. Polymeric metal (Co2+, Ni2+ and Cu2+) complexes of the AGGA and AGTA ligands were then obtained from the interaction with CoCl2.6H2O, NiCl2.6H2O and CuCl2.2H2O at 60℃ in ethyl alcohol. The structures of these complexes were also illuminated using FT-IR, elemental analysis and magnetic susceptibility analysis. The structures of these s-triazine-containing polymeric complexes were elucidated using FT-IR, elemental analysis and magnetic susceptibility analyzes. The polymerization degree of the polymers was determined by the molecular weight determination study with the viscometer.