Treatment of pre-treated real textile industry wastewater by integration of physical, chemical and biological methods in the presence of rice husk and walnut shell based materials
Ön işlem görmüş gerçek tekstil sanayi atık suyunun, ceviz kabuğu ve pirinç kabuğu esaslı malzemelerin varlığında fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemlerin entegrasyonu ile arıtılması
  1. Tez No: 560901
  2. Yazar: MERVE BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, tarımda kullanılabilecek sulama suyunun elde edilmesi için gerçek tekstil atıksuyu üzerine bir dizi arıtma işleminin uygulanmasını ve bunların etkilerini incelemektedir. Ekonomik, enerji tasarrufu sağlayan ve katı atık miktarını minimize eden bir hibrid proses geliştirilmek üzere; ileri oksidasyon işlemleri (foto fenton benzeri ve katalitik ıslak hava oksidasyonu), adsorpsiyon ve mikrobiyal yakıt hücresi(MYH) yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca tek adım olarak mikrobiyal yakıt hücresinin performansı incelenmiştir. Ceviz ve pirinç kabuğundan elde edilen aktif karbon ve bu aktif karbonların destek malzemesi olarak kullanıldığı BiBO3 (B:Fe,Ni) aktif yüzeyi içeren katalizörler, arıtım metotlarını gerçekleştirmek için seçilmiş ve karakterizasyonları tamamlanmıştır. Foto-fenton benzeri oksidasyon ile başlayan yolda; demir içeren ve ceviz destek malzemeli katalizör ile en iyi TOK giderimi elde edilmiş olup katalitik ıslak hava oksidasyonu ile başlayan bir diğer yolda nikel içeren ve ceviz destekli katalizör seçilmiştir. Adsorbent karakterizasyon sonuçlarına göre üstünlüğü belirlenen ceviz kabuğundan elde edilen aktif karbon ile adsorpsiyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon aşamasının sonunda, % 87 civarında TOK giderimi, % 57-58 civarında COD giderimi gözlemlenmiştir. MYH yönteminin performansı hem hibrid prosesin son adımı hem de tek başına atık suya uygulanarak incelenmiştir. Adsorpsiyon aşamasından sonra, renk, bulanıklık ve TOK için sulama suyu standartları sağlanmış ancak MYH yönteminin son aşamada bulanıklık üzerinde olumlu bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. MYH tek başına atıksu üzerinde uygulandığında % 97 TOK giderimi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the application of a hybrid treatment process and their effects on the real textile wastewater in order to obtain irrigation water which can be used in agriculture. In order to develop a hybrid process that is economical, energy-saving and minimizes the amount of solid waste; advanced oxidation processes (photo-fenton-like and catalytic wet air oxidation), adsorption and microbial fuel cell(MFC) methods were used. In addition, microbial fuel cell was performed as a single step. Walnut shell, rice husk based adsorbents and catalysts with active site BiBO3 (B:Fe,Ni) were selected in order to perform the methods and characterizations were realized. On the path starting with photo-fenton-like oxidation; the best TOC removal was achieved with the iron-containing and walnut shell based catalysts, and on another path that was started with catalytic wet air oxidation, nickel-containing and walnut shell based catalyst was selected. Adsorption studies were carried out with activated carbon obtained from walnut shell which was determined according to adsorbent characterization results. At the end of adsorption step, 87 % of TOC removal, 57-58% of COD removal were observed. The MFC method was applied both as the last step of the hybrid process and on the wastewater as a single step. After the adsorption step, irrigation water standards were provided for color, turbidity and TOC but it was observed that the MFC method did not have a positive effect on the turbidity at the final stage. 97 % TOC removal was provided when MFC applied alone on wastewater.