Advanced treatment of pre-treated real textile industry wastewater by integration of physical, chemical and biological methods in the presence of rice husk based materials
Ön arıtıma tabi tutulmuş gerçek tekstil endüstrisi atık suyunun pirinç kabuğu bazlı malzemeler varlığında ve fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemlerin integrasyonu ile arıtımı
- Tez No: 579745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında, gerçek tekstil atık suyunun pirinç kabuğu bazlı malzemeler varlığında hibrit bir proses uygulanarak sulama suyu standartlarına getirilmesi hedeflenmiştir. Seçilen hibrit proses fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma yöntemlerini içermektedir. Sun Tekstil A.Ş firmasından sağlanan ön arıtıma tabi tutulmuş atık suya, sırası ile elektrokoagülasyon, adsorpsiyon, ileri oksidasyon ve mikrobiyal yakıt hücresi prosesleri ardışık olarak uygulanmıştır. İleri oksidasyon ve mikrobiyal yakıt hücresi proseslerinde toplam organik karbon giderimi görülmediği için parametrik çalışma yapılması gerekli görülmemiştir. Pirinç kabuğundan hazırlanan ekonomik, çevre dostu olan aktif karbon ve katalizör, adsorpsiyon ve ileri oksidasyon proseslerinde kullanılmıştır. Ardışık elektrokoagülasyon ve adsorpsiyon sonucunda maksimum % 91 toplam organik karbon giderimi % 25 kimyasal oksijen ihtiyacı giderimi, % 96 bulanıklık giderimi, gözlenmiştir. Alternatif olarak elektrokoagülasyon ve ileri oksidasyon yöntemlerinin dizilimi ile oluşturulan hibrit proses ile de çalışılmıştır. Ardışık olarak uygulanan bu proses sonucunda yaklaşık % 62 oranında toplam organik karbon, maksimum % 37 kimyasal oksijen ihtiyacı yaklaşık % 93 oranında bulanıklık giderimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, reaching irrigation water standard by treatment of pre-treated real textile wastewater by hybrid process and in presence of rice husk, was aimed. Hybrid process consists electrocoagulation, adsorption, advanced oxidation and microbial fuel cell processes. Electrocoagulation, adsorption, advanced oxidation and microbial fuel cell processes were applied to pre-treated real textile industry wastewater which is supplied by Sun Tekstil A.Ş. in İzmir. Rice husk based activated carbon and catalyst were prepared and used in adsorption, advanced oxidation processes as adsorbent and catalyst. In the advanced oxidation and microbial fuel cell steps, it was not obtained significant removal for total organic carbon value therefore further parametric studies was not studied. At the end of sequential electrocoagulation and adsorption processes, it was obtained maximum 91 % total organic carbon removal, 25 % chemical oxygen demand removal, 96 % turbidity removal. Total organic carbon, turbidity and color values were reached the irrigation water standard. At the end of sequential electrocoagulation and catalytic wet air oxidation processes, 62 % total organic carbon removal, around 37 % chemical oxygen demand removal and 93 % turbidity removal were obtained.