Fetal ağırlık tahminine etki eden faktörler; 2 ve 3 boyutlu ultrasonda kullanılan farklı formüllerin term gebelerde karşılaştırılması
Factors affecting fetal weight estimation; comparison of different formulas used in 2d and 3d ultrasound in term pregnancies
- Tez No: 812193
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı 2 boyutlu ve 3 boyutlu ultrason ölçümleri ile bu ölçümlerde kullanılan formüllerin fetal ağırlık tahmini açısından doğruluklarının ve buna etki eden faktörlerin karşılaştırılmasıdır. Materyal Metod: 01-06-2011 ve 01-01-2012 tarihleri arasında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğum salonunda doğum yapan 165 gebe çalışmaya dahil edildi. Her katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındı. Hastane etik kurulundan çalışma ile ilgili olarak onayı alındı. Çalışmaya katılacak gebelerin seçim kriterleri; Herhangi bir ek hastalığı olmaması, gebeliğin 37- 42 haftalar arasında olması, ultrasound ölçümünden 48 saat sonra doğurmaları idi. 2D ve 3D Ultrasound ölçümleri aynı hekim tarafından yapıldı. Kayıt edilen 2D biometrik değerler ve 3D uyluk görüntüleri Viewpoint PIA programında işlenerek TFA' lar hesaplandı. 2D ölçümlerle TFA değerlerini bulmak için en yaygın kullanılan Hadlock I (BPD, AC, FL), Hadlock II (BPD, HC, AC, FL), Shepard (BPD, AC) formülleri kullanıldı. 3D ölçümlerle TFA değerlerini bulmak için Lee I (TVol), Lee II (TVol, AC), Lee III (TVol, AC, BPD) kullanıldı. Çalışmanın istatiksel veri analizleri SPSS 17 (SPSS, Chicago, IL USA) kullanılarak yapıldı. Formüller ile hesaplanan TFA ile bebek gerçek doğum ağırlığı arasındaki farklılık Paired Sample T-Test kullanılarak hesaplanmıştır. P değerlerine göre sıralama yapılmıştır. Bulgular: Yapılan istatiksel değerlendirmeler sonrasında bebek doğum ağırlıkları ile tahmini fetal ağırlıkları her formül için istatistiksel olarak korele saptanmıştır. Bebek doğum ağırlıkları ile bu formüllerden elde edilen tahmini fetal ağırlıklar ayrı ayrı karşılaştırıldıklarında Lee1, Hadlock 2, Hadlock 1 ile bebek doğum ağırlıkları arasında anlamlı bir fark görülmezken, Lee 2, Lee 3, Shephard ile bebek doğum ağırlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. P değerlerine bakıldığında bebek doğum ağırlıkları ile en az fark sırasıyla Lee1, Hadlock 2 ve Hadlock 1 de (P lee1 = 0.667, P Hadlock2 = 0.526, P Hadlock1 = 0,016) görüldü. Bebek cinsiyeti, prezentasyonu, amnion sıvıda mekonyum varlığı, doğum sonrası ölçülen plasenta ağırlığı ve ultrasonda ölçülen plasenta kalınlığı, annenin boyu, kilosu, vücut kitle indeksi ile fetal ağırlık tahmin formülü sonuçları ve bebek doğum ağırlığı arasındaki farklar karşılaştırılmış, istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir. SONUÇLAR : Ultrasonografik tahmini fetal ağırlık obstetrisyenin doğum eylemi yönetiminde önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde artık daha sık kullanımda olan 3 boyutlu ultrasonlarla yapılan fetal ağırlık tahminleri klinikte obstetrisyene yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the accuracy of 2D and 3D ultrasound estimated fetal weight formules and determine the factors that effect the accuracy of theestimated fetal weight. Material and Method: This study was conducted in Dr Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi antenatal outpatient clinic and perinatology inpatient clinic between june 2011 and january 2012. : The data were obtained from 165 pregnant women. Fetal wight was estimated 2 formulas of Hadlock, Shepard for two dimensional ultrasonography and 3 formulas of Lee for three dimensional ultrasonography. Inclusion criteria were; singleton pregnancy, EFW obtained within the two days to delivery, have live 40 infant without any congenital malformations or hydrops. Only one examiner performed fetal weight estimation ultrasounds. All results were generated in Viewpoint PIA. Results: There was not any significant differention between birth weights and estimated fetal weights which were calculated by Lee 1, Hadlock 2, Hadlock 1 (P < 0.05). Although there was a significant different between birth weights and estimated fetal weights which were calculated by Lee 2, Lee 3, Sheaphard (P < 0.05). Fetal gender, fetal presentation, presence of meconium in amniotic fluid, maternal weight, height, maternal parity, plasental thickness in USG, plasental weight doesnt significantly effect the accuracy of fetal weight estimation. Conclusion: Fetal weight is estimation is one of key points in the obstetrician's intrapartum managment. 3D USG allows fetal weight estimation by including soft tissue volume and we observe Lee 1 formula is superior than other 3D and 2D fetal weight estiation formulas.