Epilepsili çocuklarda beyin hacim gelişiminin MR görüntüleri üzerinde stereolojik yöntemle değerlendirilmesi
The evaluation of brain volume development in children with epilepsy on the magnetic rezonans imaging BY stereological method
  1. Tez No: 560963
  2. Yazar: SALİHA SEDA ADANIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anatomy, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Beyin hacmi birçok hastalıkta hem çocuklarda hem de yetişkinlerde önemlidir. Bu çalışmada idiopatik epilepsi tanılı jeneralize ve parsiyel nöbetleri olan çocuklarda cortex cerebri, hemisferik substantia alba, cerebrum, cerebellum, toplam beyin ve cavitas cranii hacminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 3-16 yaş aralığındaki 100 (kız:50, erkek:50) epilepsi hastası çocuğun Philips Ingenia 1.5-T MR cihazı ile çekilmiş kranial manyetik rezonans görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Bu görüntüler üzerinde belirtilen yapıların hacmi stereolojik yöntemle ölçüldü. Veriler cinsiyet ve nöbet tipine göre karşılaştırıldı. Özellikle toplam beyin ve cavitas cranii hacimleri olmak üzere, cortex cerebri, hemisferik substantia alba, cerebrum ve cerebellum hacimleri erkeklerde kızlara göre anlamlı derecede daha büyük saptandı (sırasıyla; p:0.002, p:0.001, p:0.017, p:0.012, p:0.008, p:0.008). Parsiyel ve jeneralize epilepsi grupları arasında ölçümü yapılan yapılarda anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Elde edilen bulguların epilepsi hastalığının beyin hacmine olan etkisinin anlaşılmasında önemli olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Brain volume is important in many diseases in both children and adults. The aim of this study was to investigate cerebral cortex, cerebral white matter, cerebrum, cerebellum, total brain and intracranial space volume in children with generalized and partial seizures diagnosed with idiopathic epilepsy. For this purpose, cranial magnetic resonance images of the 3-16 year old age group of 100 (female: 50, male: 50) epilepsy patients with Philips Ingenia 1.5-T MRI were examined retrospectively. The volume of the structures on these images was calculated by stereological method. Data were compared according to gender and type of seizure. The volumes of cerebral cortex, white matter, cerebrum and cerebellum were found to be significantly greater in males than females, especially in total brain and intracranial space volumes (p:0.017, p:0.012, p:0.008, p:0.008, p:0.002, p:0.001, retrospectively). There were no significant differences between the partial and generalized epilepsy groups (p>0.05). It is thought that the findings are important in understanding the effect of epilepsy on brain volume.