Kistik fibrozisli ve sağlıklı çocuklarda 6 dakika yürüme testi değişkenleri ve anaerobik kapasitelerin karşılaştırılması
The comparison of 6 minutes walking test variables and anaerobic capacity in children fibrosis and healthy children
- Tez No: 560967
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kistik Fibrozis (KF) hastası çocuklarda 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT) ve yürüme değişkenleri ile fonksiyonel egzersiz kapasitesi, Dikey Sıçrama Testi ve Wingate Anaerobik Kapasite Testi (WAnT) ile anaerobik kapasiteleri belirlemek ve normal gelişim gösteren çocuklar ile karşılaştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya 21 KF'li ve 21 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri ve semptomları kaydedildi. Vücut kompozisyonu Tanita-BC 418 cihazı ile değerlendirildi. Akciğer fonksiyonu Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ile ölçüldü. Postür değerlendirmesi için postür analizi formu kullanıldı. Periferal kas kuvveti (diz ekstansiyon ve el kavrama kuvvetleri) hand-held dinamometre ve el dinamometresi ile değerlendirildi. Solunum kas kuvveti (MIP-MEP) elektronik ağız basınç ölçüm cihazı ile ölçüldü. 6 DYT ve 7 metre yürüme testi sırasında G-Walk akselerometre kullanılarak fonsiyonel egzersiz kapasitesi ve yürüyüşün zaman-mesafe parametreleri değerlendirildi. Anaerobik kapasite, WAnT ve G-Walk akselerometre kullanılarak yapılan dikey sıçrama testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine and compare parameters of functional exercise capacity measured by 6-minute walking test (6MWT) and walking variables and anaerobic capacities measured by vertical jump test and Wingate Anaerobic Capacity Test (WAnT) in children with cystic fibrosis (CF) and healthy children. Method: 21 CF and 21 healthy individuals participated in the study. Demographic characteristics and symptoms of the participants were recorded. Body composition was evaluated using Tanita-BC 418 device. Pulmonary function was assessed by Pulmonary Function Test. Posture analysis form was used for posture assessment. Peripheral muscle strength (knee extension and hand grip strength) was measured using hand-held dynamometer and hand dynamometer. Respiratory muscle strength (MIP-MEP) was assessed by electronic mouth pressure measuring instrument. The functional exercise capacity and time-distance parameters of gait were evaluated using G-Walk accelerometer during 6 MWT and 7 meter walking test. Anaerobic capacity were measured with Wingate Anaerobic Capacity Test (WAnT) and Vertical Jump Test using G-Walk accelerometer.