Bi(1,8-x)Pb0,2GaxSr2CaCu2Oy süperiletken sisteminin manyetik, mekanik ve mikroyapısal özelliklerinde Bi-Ga kısmi yer değişimi etkisinin incelenmesi
The investigation of Bi-Ga partial replacment effect onmagnetic, mechanical and microstructural properties ofBi(1,8-x)Pb0,2GaxSr2CaCu2Oy superconductor
  1. Tez No: 560968
  2. Yazar: SELÇUK İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
BSCCO 2212 süperiletken sisteminin, katkılama ve kısmi yer değişim yöntemleri ile gelişime açık bir yapıya sahip olmasından dolayı, üzerinde birçok çalışma yapılmış ve makaleler düzenlenmiştir. Bu çalışmada BSCCO 2212 süperiletkeninde belirli oranlarda Bi-Ga kısmi yer değişimi yapılıp, Ga oranının arttırılmasıyla elde edilen örnekler üzerinde, alınganlık ölçümleri yapılarak Ga'nın, yapının süperiletkenlik özelliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Vickers mikrosertlik ölçümleri ile her bir örneğin mekanik özellikleri incelenmiştir. Örneklerin yapısal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla x-ışını kırınım (XRD) analiz sonuçları değerlendirilmiş ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri ile kristal yapı oluşumları gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Since the BSCCO 2212 superconducting system has an openstructure due to the addition and partial replacement methods, many studies have been carried out and the articles have been published. In this study, the effect of Ga on the superconductivity of the structure was investigated by measuring the susceptibility on the samples obtained by increasing the Ga ratio by performing Bi-Ga partial replacement at a certain ratio in the BSCCO 2212 superconductor. Vickers microhardness measurements were used to examine the mechanical properties of each sample. x-ray diffraction (XRD) analysis results were evaluated in order to determine the structural properties of the samples and crystal structure formations were observed by scanning electronmicroscope (SEM) images.