Yeşil eşzamanlı topla dağıt araç rotalama problemiiçin bir hiper sezgisel algoritma
A hyper heuristic algorithm for green simultaneous pickup anddelivery problem
- Tez No: 560991
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşletmeler günümüzün rekabetçi koşullarında ayakta kalabilmek için maliyetlerinin önemli bir parçası olan lojistik maliyetlerini azaltmaya çalışmaktadırlar. Bu durum, işletmeleri lojistik faaliyetlerini daha etkin bir şekilde sürdürmenin yollarını aramaya zorlamaktadır. Araç rotalama problemi (ARP), bir grup müşterinin taleplerini karşılamak için sınırlı sayıda aracın bir veya birden fazla amacı eniyileyecek şekilde rotalanması olarak tanımlanır. Lojistik faaliyetlerde, tesislerden müşterilere dağıtım yapmanın yanısıra müşterilerden tesislere ürün toplamak da söz konusu olabilmektedir. Bu tezde, müşterilerin toplama ve dağıtım taleplerinin eşzamanlı karşılandığı ARP dikkate alınmıştır. Bu problem literatürde eşzamanlı topla-dağıt ARP (ETDARP) olarak bilinir. Son zamanlarda çevresel problemlere olan farkındalığın artması ve lojistik faaliyetlerde kullanılan araçların zararlı gaz salınımları, ARP'de çevresel etkilerin göz önüne alınmasını gerekli kılmıştır. Bu tezde ele alınan ETDARP için yakıt tüketimi maliyetinin enazlanması amaçlanmış ve problem yeşil ETDARP (Y-ETDARP) olarak adlandırılmıştır. Y-ETDARP'ın çözümü için öncelikle literatürden bir matematiksel model uyarlanmıştır. Problem, NP-zor problemler sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle, orta ve büyük boyutlu Y-ETDARP'ın çözümü için iteratif yerel arama ve değişken komşu iniş tabanlı bir hipersezgisel algoritma (İYA_HS) geliştirilmiştir. İYA_HS ile farklı boyuttaki Y-ETDARP çözülmüş ve toplam yakıt tüketimi maliyetinde %3,16 azalma sağlanmıştır. Ayrıca, literatürde ETDARP için geliştirilmiş olan sezgisel algoritmalar ile İYA_HS çözüm kalitesi ve çözüm zamanı açısından karşılaştırılmış ve bu algoritmalar ile benzer performansa sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Companies are looking for ways to reduce their logistics costs which is an important part of operating costs in order to survive in today's competitive conditions. This has forced firms to look for ways to maintain their logistics activities more effectively. Vehicle routing problem (ARP) is defined as routing the limited number of vehicles to meet the demands of a group of customers to optimize one or more specific objectives. In logistics activities, it is possible to collect products from customers to facilities as well as distribution from facilities to customers. In this thesis, we studied ARP where collection and distribution requests of customers were met simultaneously. This problem is known as simultaneous pickup and delivery VRP (SPDVRP) in the literature. Recently, increased awareness of environmental issues and the harmful gas emissions of the vehicles used in logistics activities have necessitated consideration of environmental impacts in vehicle routing problems. The aim of this study is to minimize the cost of fuel consumption for SPDVRP and the problem was named as green SPDVRP (G-SPDVRP). Firstly a mathematical model was adapted from the literature to solve the G-SPDVRP. The problem is in the class of NP-hard problems. Therefore, an iterative local search and variable neighborhood descent based hyper heuristic (ILS_HH) has been developed to obtain solutions for medium and large scale G-SPDVRPs. The developed ILS_HH algorithm provides a reduction of the total cost of consumption for G-SPDVRP by 3.16%. In addition, ILS_HH and the heuristic algorithms developed for SPDVRP in the literature are compared in terms of solution quality and solution time, and similar performance is observed with these algorithms.