Al 7075 malzemenin parmak frezeler ile işlenebilirliğininaraştırılması
An investigation of machinability of Al 7075 material with end mills
- Tez No: 560989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İmalat Sanayinde oldukça önemli olan işleme maliyeti konusunda geçmişte olduğu gibi günümüzde de birçok çalışma yapılmıştır. Bu alanda frezeleme işlemi önemli bir uygulama alanına sahiptir. Frezeleme işlemi talaş kaldırma işlemlerinin yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. Frezeleme işleminde; kesici takımın türü, iş parçasının malzemesi ve kesme parametreleri kesicide meydana gelen aşınmayı ve yüzey pürüzlülüğünü etkileyen unsurlardandır. Bu çalışmada; endüstriyel uygulamalarda yaygın biçimde kullanılan ve işlenmesinde bazı güçlüklerle karşılaşılan AL 7075 malzemenin düz uçlu karbür parmak frezeler ve küresel uçlu yüksek hız çeliği parmak frezeler ile işlenmesi esnasında takımda meydana gelen aşınma ile malzemedeki yüzey pürüzlülükleri deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmada 3 farklı çapta (10, 12 ve 16 mm) düz karbür parmak freze ile 3 farklı çaptaki (10, 12 ve 16 mm) küresel uçlu yüksek hız çeliği parmak frezeler kullanılmıştır. Gerçekleştirilen deney sonucunda frezelerin uç profili ve çaplarına bağlı olarak yığıntı talaş meydana geldiği, (10, 12 ve 16 mm) çapındaki düz uçlu karbür parmak frezelerle gerçekleştirilen işlemlerde yüzey pürüzlülük değerlerinin Ra = 0.791 ile 1.527 arasında olduğu ve (10, 12 ve 16 mm) çapındaki küresel uçlu yüksek hız çeliği parmak frezelerle gerçekleştirilen işlemlerde ise yüzey pürüzlülüklerinin Ra = 0.236 ile 0.358μm arasında gerçekleştirildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As in the past, nowadays, many studies have been carried out on the maching costs which are very important in the manufacturing industry. In this area, milling process has an important application area. Milling process accounts for about one third of the material removal process. In milling process; the type of cutting tool, material of the workpiece and cutting parameters are the factors affecting the tool wear and surface roughness the resultant in cutting tools. In this study, AL 7075 material, which is widely used in industrial applications and encountered some difficulties during the maching, has been investigated experimentally surface roughness in material with the abrasions occurring in the tool during the machining with carbide flat end mills and HSS ball end mills. In this study, 3 different diameters (10, 12 and 16 mm) carbide flat end mills and 3 different diameters (10, 12 and 16 mm) HSS of ball end mills were used. At the end of the experiments, it has been observed that occurs Built up Edge on the end profile and diameters of the mills, in the operations performed with carbide flat end mills with diameter of 10, 12 and 16 mm the surface roughness values were between Ra = 0.791 and 1.527 and in end milling operations with a spherical high-speed steel ball end mills with a diameter of 10, 12 and 16 mm, the surface roughness was observed to be between Ra = 0.236 and 0.358 μm.