Nano kompozit ve hibrit kompozitlerin üretim ve deneyleri sırasında insan sağlığını etkileyen riskler ile alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin araştırılması
Researchi̇ng for ri̇sk affecti̇ng human health wi̇th occupati̇onal health and safety measures to be taken, whi̇le nano composi̇te's and hybri̇t composi̇te's producti̇on and experi̇ments
  1. Tez No: 561021
  2. Yazar: MEHMET ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmacılar, endüstriyel malzemelerin dayanım özelliklerini, gün geçtikçe artan endüstriyel beklentileri karşılamak amacıyla, sürekli geliştirme çalışmalarına devam etmektedir. Ve çalışmaların birçoğu kompozit malzemelerin geliştirilmesi ve üretilmesi üzerinedir. Kompozit; metal, seramik, plastik ve refrakter gibi geleneksel malzeme gruplarına, çoğunlukla fiber, kılcal kristal, pulcuk ve parçacık formlarda takviye elemanı ilavesiyle elde edilen karma yapılı bir malzemedir. Kompozit malzemelerin genel üretim yöntemleri, ana fazın hal durumuna bağlı olarak değişik gruplar altında grupta toplana biliyor. Bu tezde yeni üretilen Nano Kompozit ve Hibrit Kompozit malzemenin üretim aşamasında ve üretim sonrası dayanıklılık ve kalite testleri sırasında insan sağlığını etkileyebilecek durumlar araştırılmış, alınabilecek önlemler belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca üretilen yeni malzemenin fiziki yapısı incelenirken deney aşamasında deneyde uygulanan yöntemden kaynaklı hesaplamalardan kaynaklanacak farklılıkları hataların en aza indirilebilmesi için uygun hesaplamalar geliştirmek. Uygun hesaplama yapabilmek için yeni üretilen bir kompozitin yoğunluğunu uluslararası standartları kullanarak hesaplamak. Burada elde edeceğim sonucun insan sağlığını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve olası kazaların önüne geçmek.
Özet (Çeviri)
Researchers are continuing to work on continuous development to meet the strengths of industrial materials and the ever-increasing industrial expectations. And most of the work is about the development and production of composite materials. Composite; is a mixed-structured material obtained by adding reinforcement elements in the form of fibers, capillary crystals, flakes and particulate form to groups of conventional materials such as metals, ceramics, plastics and refractories. The general production methods of composite materials can be grouped under different groups depending on the state of the main phase. In this thesis, the conditions that could affect human health during the production phase and post production durability and quality tests of the newly produced Nano-Composite and Hybrid Composite materials were investigated and the measures that could be taken were tried to be determined. In addition, while analyzing the physical structure of the new material produced, We will develop appropriate calculations to minimize differences in the differences caused by the calculations derived from the method applied in the experiment. The density of a newly produced composite calculated using international standards to make the appropriate calculation. What I will get here is to determine the factors that affect human health and to prevent possible accidents.