Kamulaştırma planlarının güncelleştirilmesinde kadastral altlıklardan kaynaklanan problemler: Oltu-Çamlıbel karayolu kamulaştırma örneği
Problems arising from cadastral pads in updating the exproprition plans: Oltu-Çamlıbel highway expropriation example
  1. Tez No: 561045
  2. Yazar: ÖZLEM NUR DEMİRCAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Karayolları kamulaştırma planları zaman içerisinde; planların sayısal ortamda olmaması, parça parça olması, güncellemelerin plana aktarılamamış olması vb. teknik nedenlerden dolayı yetersiz kalmakta ve ihtiyaçlara nitelikli cevaplar verememektedir. Bu planların doğru, hızlı, dinamik ve anında erişilebilir olarak kullanılabilmesi için planların güncelleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Planların güncellenmesi aşamasında; eski kamulaştırma planları, kadastro altlıkları, tapu kayıtları, imar planları, etüt projeleri, ilgili davalar, kamulaştırma arşivi gibi tüm veriler bir arada değerlendirilmelidir. Bu çalışmada karayolları güncel kamulaştırma plan üretim süreci ve bu süreçte kadastroda karşılaşılan bazı problemler ve çözüm yolları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the course of time, Expropriation plans of Highway have remained inadequate and have been unable to respond the needs sufficiently due to the some technical reasons such as; the lack of plans in the quantitative environment, being fragmentary, and being unable to transfer the digital updates to the plan etc. In order for these plans to be used accurately, quickly, dynamically and instantly accessible, the emergency of the necessity of updating the plans has occurred. During that updating phase, all data such as; old cadastral plans, cadastral bases, land registry records, zoning plans, survey projects, related cases, and expropriation achieve should be evaluated together. In this study, the expropriation plan production process of highways, some problems encountered in cadastre in this process and solutions are examined.