Veri zarflama analizi ile lineer diskriminant analizi'nin karar verme birimlerini sıralamalarının karşılaştırılması
A comparison on the ranking of decision making units of data envelopment and li̇near discriminant analysis
- Tez No: 561070
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Veri Zarflama Analizi (VZA-Data Envelopment Analysis), belirli girdi ve çıktıları kullanarak, Karar Verme Birimlerini (Decision Making Units) sıralamada ve sınıflamada yaygın olarak kullanılan doğrusal programlama tabanlı parametrik olmayan bir yöntemdir. Lineer Diskriminant Analizi (LDA) ise birimlerin grup üyeliğini tahmin etmek için kullanılan çok değişkenli istatistiksel bir yöntemdir. LDA kullanılarak elde edilen diskriminant skorları, birimleri sıralamak için VZA yöntemine alternatif olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, 61 ülkenin sosyal gelişmişlik düzeylerini gösteren 9 değişken ele alınmıştır. Bu ülkeler, VZA ile elde edilen etkinlik skorlarına göre ve LDA ile hesaplanan diskriminant skorlarına göre ayrı ayrı sıralanmıştır. Bu iki yöntemin sıralamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi için Spearman Sıra Korelasyon katsayısına bakılmıştır. Ayrıca VZA ile LDA yöntemleri arasında uyum olup olmadığı parametrik olmayan bir test olan Mann Whitney U Sıra testi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis (DEA) is a linear programming based on non-parametric method that is commonly used for ranking and classification of decision making units by utilizing certain inputs and outputs. Linear Discriminant Analysis (LDA) however, is a multivariate statistical method that is used to estimate group membership of units. The discriminant scores obtained using LDA can be used as an alternative to the DEA method for ranking of units. In this study, 9 variables representing the social development levels of 61 countries are employed. These countries are ranked separately according to the efficiency scores obtained by the DEA and the discriminant scores calculated by the LDA. The Spearman Rank Correlation Coefficient is examined in order to analyse the relationship between the rankings acquired by utilizing these two methods. Furthermore, in order to determine if there is a fit between DEA and LDA methods Mann- Whitney U ranking test - a non-parametric test - is used.