Birinci Dünya Savaşı'nda Galiçya Cephesi'nin asker anlatılarıyla değerlendirilmesi
Evaluation of Galician front with the soldiers' narratives in the First World War
- Tez No: 561100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA GÖZEL DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Birinci Dünya Savaşı sürecinde 1916 yılı, Osmanlı Devleti için bir dönüm noktasıdır. Bu yıl, Çanakkale'de gösterilen başarının ardından Galiçya'ya asker gönderimi kararı alınmıştır. Bu karar, Osmanlı Devleti'nin karar vericilerinin savaşa dair taktik ve stratejilerini göstermesi açısından önemlidir. Osmanlı Devleti'nin yöneticileri harbin sonucunun Avrupa'daki çarpışmaların ardından alınacağını düşünmüş; bu çerçevede savaş taktik ve stratejilerini oluşturmuştur. Ayrıca, Osmanlı Devleti'nin kurduğu ittifak, müttefikleriyle birlikte hareket etmeyi beraberinde getirmiştir. 32 bin iyi donanımlı ve iyi eğitimli asker, Galiçya'ya gönderilmiştir. Çalışmanın amacı, Galiçya özelinde kalarak asker hatıraları, anlatıları ve esir asker ifadeleri eşliğinde cepheye dair askerî anlatımın da desteğiyle yaşanılanların değerlendirilmesidir. Bu tez kapsamında, şu sorulara cevap aranmıştır: Galiçya Cephesi'ne dair asker hatıraları, anlatıları ve esir askerlerin ifadeleri askerî anlatımla ne ölçüde örtüştü? Hatıralar, anlatılar ve esir asker ifadeleri askerî anlatımın sunduğu bilgilere ne gibi yeni bulgular ilave etti? Esir asker ifadelerine göre tespit edilebilmiş olan künye bilgileri üzerine ne gibi değerlendirmelerde bulunulabilir? Hatıralar, anlatılar ve esir ifadelerine göre, cephe gerisindeki yaşam nasıldı?
Özet (Çeviri)
In the First World War, year 1916 is a turning point for the Ottoman Empire. This year, following the success in Çanakkale, it was decided to send troops to Galicia. This decision is important in terms of understanding the tactics and strategies of the decision makers of the Ottoman Empire. The rulers of the Ottoman Empire thought that the result of the war would be taken after the battle in Europe; Accordingly, they formed war tactics and strategies. Moreover, the alliance established by the Ottoman Empire brought with it allies to act together. Thirty two thousand well-equipped and well-trained soldiers were sent to Galicia. The aim of the study is to evaluate the experiences of soldiers in the front lines through soldiers' memoirs, narratives and pow statements taken after their release by the Ottoman state. In this thesis, answers to these questions were sought: To what extent did the military memories, narratives and statement of the captive soldiers on the Galician Front coincide with military expression? What new findings did the soldiers' memoirs, narratives and pow statements add to the information provided by the military expression? What kind of evaluations can be on the identification information determined according to the statements of pow soldiers. According to the soldiers' memoirs, narratives and pow statements, what was the life behind the front line?