The role of video games in contributing Islamophobia: Analysis of the Call of duty game
Video oyunların İslamofobi yaratmada işlevi: Call of duty oyununun analizi
- Tez No: 512534
- Danışmanlar: DR. İLKİM BUKE OKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Religion, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sovyetler birliğinin dağılması sonrası USA tüm dünyada süper güç olmuştur. Bu süreçte düşman yaratmak için başvurulan bölge doğu idi. Doğudaki İslam ülkeleri ve toplumu farklı stratejilerle tehlike unsuru sıfatında sunuldu. Avrupa Birliğinin ve Amerika'nın ortak politikası olan 'terör', 'islamofobi', 'Cehalet' ve 'barbarlık' tanımları İslam dini ile birlikte seslendi. Onlar bu politikayı sadece ekonomik sosyal düzeyde değil, aynı zamanda kültür politiği düzeyinde yürüttüler. Bu anlamda dünyanın farklı yerlerindeki insanların kullanmaktan zevk aldığı bir aracı kullandılar. Video oyunlar, sinema, haber siteleri, yeni medya buna örnek olabilir. Video oyunların yapısı 'simule' (J.Baudrillard,1995) edilmiş bir mekan ve algı yaratmaktadır. HD kaliteli mekânda simulasyon evrenindeki oyuncu kendini gerçek dünyadan soyutlamaktadır. Bunun sonucu olarak geliştirilmiş birçok oyunlarda kullanılan anlatı biçimleri büyük etki göstermektedir. Video oyunlarda en önemli noktaya konulmuş İslam simgeleri bireylerde farklı düşünce yaratmaktadır. Özellikle de, Kuranı Kerimin üzerinde dans etmek, kebenin kapısını şeytanın evi gibi sunmak, Hz. Ali'nin mezarına ateş etmek örnek olarak sıralanabilir. Bununla birlikte oyun içerisindeki mimari yapılarda, kullanılan yazılarda İslam mimarisi, Arap alfabesi ve simgelerinin olması buna örnektir. Burada bireylerin bilinçaltına etki göstermek daha kolay görünmektedir. Bu İslam'a karşı yürütülen politik ideoloji radikal grupların, terör örgütlerinin hamleleri ile desteklenmiş oluyor. Daha geniş perspektiften baktığımızda İslam dini terör ve saldırganlık imgesini kazanmış bulunuyor.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Soviet Union, the West attempted to become a super power all over the world. The region that was hit to create the enemy in this process was the East. The eastern Islamic countries and society were presented as dangerous elements with different strategies. The definitions of terror, Islamophobia, ignorance and barbarism which are common policy of the European Union and US spoke about Islam religion. They conducted this policy not only at the economic social level, but also at the cultural policy level. In this sense, people from different parts of the world have used an advisor who enjoys using it. Video games, movies, news sites, new media can be an excellent example. The structure of video games is creating a place and perception that is simule (J.Baudrillard 1995, p.85). The player in the universe of HD quality space simulation simulates itself from the real world. As a result of this many games have been developed. The narrative forms used are very influential. Islamic symbols placed in the most important places in video games are creating different opinions in individuals. In particular, it is possible to dance on the Quran, to present the door of the captain like the house of the devil, and to shoot at the grave of the Prophet. However, this is in the works of the game, including the use of Islamic architecture, Arabic alphabets and symbols. Here, it seems easier for individuals to influence the subconscious. The poetic ideology against this process is supported by the actions of radical groups, terror organizations. When we look at it from a broader perspective, Islam has won the image of religious terror and aggression. This thesis will attempt to investigate symbolic representations against Islam by creating Orientalism or Other by using video games.