Peyami Safa'nın romanlarında kadın kahramanlar
The woman heroes in the novels of Peyami Safa
  1. Tez No: 561129
  2. Yazar: MİNE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bir sosyal bilim dalı olan edebiyatın inceleme alanı yani laboratuvarı edebiyatın içinde var olan eserlerdir. Edebiyatın içinde doğan, gelişen ya da yok olan tüm edebi türler ilişkili olduğu tüm unsurlarla birlikte incelendiğinde hem sanatçının dünya görüşünü hem de ortaya çıktığı dönemin özelliklerini ortaya koyar. Türk romanında, diğer birçok unsur gibi kadının var oluşu ve bu var oluştaki değişim, gelişim ya da gerilemeler de ülkenin içinde bulunduğu sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi şartlarla yakından ilgilidir. Türk romanında kadının var oluşu ile ilgili bir diğer unsur ise romanın yaratıcısı olan sanatçının kadına bakış açısıdır. Bu bakış açısını da genellikle sanatçının kişisel özellikleri, aile terbiyesi, eğitim hayatı, dünya görüşü ve ait olduğu kültür dünyası oluşturmaktadır. Sanatçı bir ailenin çocuğu ve Türk edebiyatının da önemli romancılarından biri olan Peyami Safa, Türk edebiyatının usta kalemlerinden biridir. Onun romanları pek çok açıdan inceleme konusu olmaya değerdir. Bu inceleme konularından bir tanesi de romanlarındaki karakterler, onun bu karakterlere yüklediği özellikler ve karakterlere bakış açısıdır. Tüm romanlarda olduğu gibi onun romanlarında da karakterler, kadın ve erkek karakterler olmak üzere ikiye ayrılır. Onun romanlarında, her iki cinsiyete ait karakterler de incelemeye değerdir ancak kadın karakterler kadının toplumdaki yeri ve önemi ortaya koymak bakımından bir basamak öndedir. Bu çalışmada Peyami Safa'nın on bir romanındaki kadın karakterler çeşitli başlıklar altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area of literature which is a branch of social sciences in other words laboratory of literature is all the works that exist in the literature. When all the literary genres that are risen, developed or disappeared in literature are examined together with all the factors they are related to, they reveal both the artist's world perspective and the features of the period in which it emerged. In Turkish novels, such as many other factors, the existence of woman and changes, developments or regressions in this existence are closely associated with social, cultural, economic and political conditions of the country. Another factor about the existence of woman in Turkish novels is the writer's stance on women. Generally, this point of view takes shape according to the writer's personal characteristics, family values, world perspective and the cultural world where one belongs. Peyami Safa, who is the child of a family of artists and one of the most important novelists of Turkish literature as well, is one of the masters of Turkish literature. His novels have been subject of study on several counts. These study subjects are characters in his novels, the characteristics he builds on characters and his viewpoint regarding human. As in all novels, the characters are divided into two: male and female in his novels. Characters in two genders can be analyzed both separately and together. In a sense, the analysing of the female characters of Peyami Safa who is a novelist of the transition and the new period has particular importance. Therefore in this study, we approached from different points of view to the female characters in Peyami Safa's eleven novels which bear his name.