Fatih Projesi kapsamında 9. sınıf fizik dersine ait etkinliklerde görsel materyallerin önemi
Within the scope of Fatih Project 9. class of physics lesson importance of visual materials in events
- Tez No: 561134
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Fatih Projesi kapsamında, fizik ders kitabı içerisinde yer alan etkinliklere ait görsel materyallerin öğrencilerin başarıları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın örneklemi, 2015-2016 Öğretim Yılında, Konya ili, Karatay ilçesinde yer alan Prof. Dr. Ömer Dinçer Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören 100 kişilik 9. Sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu 50 kişilik Deney ve 50 kişilik Kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırmada yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırma sürecinde, 9. Sınıf fizik dersi“Isı ve Sıcaklık”ünitesine ait kazanımlar; kontrol grubuna 5E modeline göre anlatılırken, deney grubuna da ilgili üniteye ait kazanımlar, 8 adet etkinlik videosu akıllı tahta üzerinde izletilerek anlatılmıştır. Araştırmada, öğrenci başarısını belirlemek için 20'şer sorudan oluşan başarı testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.00 analiz programı ile yapılmış ve bağımsız t testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak seçilmiştir. Verilerin analizi; ön test başarı puanları arasında anlamlı bir farkın olmadığını ve son test başarı puanları arasında ise deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of visual materials on students ' success in the activities within the physics textbook within the scope of Fatih Project. The sample of this study was carried out by Prof. Dr. Ömer Dinçer girl Anadolu Imam Hatip High School, 100 people studying in the ninth. It consists of a class student. The study group consists of 50 experiments and 50 control groups. Semi-experimental model was used in the study. During the research process, 9. The gains of the“heat and temperature”unit of the class physics lesson were explained to the control group according to the 5E model and 8 activity videos of the experiment group related to the unit were explained with the help of smart board. In the study, the success test consisting of 20 questions was applied as a pre-test and a final test to determine student success. Analysis of data was done with SPSS 22.00 analysis program and Independent t-test was applied. The significance level was chosen as 0.05. The analysis of the data showed that there was no significant difference between the pre-test achievement scores and that there was a significant difference between the final Test achievement scores in favor of the experiment group.