Üslü sayılarda işlemler konusunun kavram haritası ve zihin haritaları ile öğretimi
Teaching of exponential numbers with concept and mind maps
- Tez No: 561142
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF HATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma üslü sayılar konusunun kavram ve zihin haritalarıyla zenginleştirilerek öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, matematik tutumlarına, matematik kaygılarına ve matematik öz yeterlilik algılarına etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma deneysel bir çalışmadır. Kontrol gruplu ön test-son test modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin akademik başarı düzeyleri, matematik dersine yönelik tutumları, kaygı düzeyleri ve öz yeterlilik algısını belirlemek için betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci döneminde Karaman ili merkez ilçesi Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrenim gören 8. Sınıf, 92 öğrenci ile 4 hafta sürecince gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında çoktan seçmeli 20 sorudan oluşan matematik başarı testi, 20 maddeden oluşan matematik tutum ölçeği, 45 maddeden oluşan matematik kaygı ölçeği ve 19 maddeden oluşan matematik öz yeterlilik ölçeği kullanılmıştır. Dersler kontrol grubunda klasik yöntemle, deney grubunda kavram ve zihin haritaları ile zenginleştirilerek işlenmiştir. Deneysel işlem sonrasında elde edilen veriler bağımsız örneklemler t testi kullanılarak SPSS programı ile analiz edilmiştir. Ölçme araçları ile elde edilen puanların ortalaması istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 alınmıştır. Deneysel işlem sonunda kavram ve zihin haritalarıyla zenginleştirilerek ders işlenen ortamın başarı düzeyini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Kavram ve zihin haritalarıyla zenginleştirilerek ders işlenen ortamdaki öğrencilerin matematik tutumlarında, matematik öz yeterlilik algılarında bir değişiklik oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Kavram ve zihin haritalarıyla zenginleştirilerek ders işlenen sınıfın matematik dersine yönelik kaygı düzeylerinin klasik öğrenme yöntemleri kullanılarak ders işlenen ortamdaki öğrencilere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Kavram ve zihin haritalarıyla zenginleştirilerek ders işlenen ortamdaki öğrencilerin matematik başarı düzeylerinde, matematik dersine yönelik tutumlarında ve öz yeterlilik algılarında cinsiyet değişkenine göre bir fark görülmemiştir. Kavram ve zihin haritalarıyla zenginleştirilerek ders işlenen ortamdaki öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of exponential numbers on the academic achievement of students, attitudes towards mathematic course, mathematics anxiety and mathematics self-sufficiency perceptions. The research is an experimental study. Pre-test and post test model with control group was used. Descriptive method was used to determine students' academic achievement levels, attitudes towards mathematics course ,anxiety levels and self-sufficiency perception. The research was conducted in the first semester of the 2018-2019 academic year in a 4 weak period with 8th grade 92 students in an İmam Hatip secondary school in the central district of Karaman province mathematics achievement test consisting of 20 multiple choice questions, mathematics attitude scale consisting of 20 items, math anxiety scale consisting of 45 items and mathematics self-sufficiency test consisting of 19 items were used. Lessons were tought by the classical method in the control group and enriched with concept and mind maps in the experimental group. The data obtained after the experimental process was analyzed with SPSS 22.0 package program using dependent / independent samples t test .The average of the scores obtained with the measurement tools was evolvated statistically.Significance level was taken as 0.05 .At the end of the experimental process, the concept and mind maps were enriched and it was concluded that the environment in which the course was taught increased the level of academic achievement . It was revealed that there was no change in mathematics attitudes and perceptions of mathematics self-sufficiency the students in the environment where the lessons were enriched with concepts and mind maps.It was seen that the anxiety levels of the class students who were enriched with concept and mind maps were lower than the students in the environment where the lessons were taught by using classical learning methods. There was no difference between students' mathematics achievement levels, attitudes towards mathematics course and self-sufficiency perceptions by enriching with concept and mind maps according to gender variable. It was concluded that students' math anxiety levels were higher in female students than male students by enriching with concept and mind maps.