Görme yetersizliği bulunan öğrencilere yönelik hazırlanan sayı cebir öğretim modülünün matematiksel muhakeme ve cebirsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of number algebra teaching module prepared for visual impaired students on mathematical reasoning and algebraic thinking skills
  1. Tez No: 993964
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNKAYA ZOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, görme yetersizliği bulunan lise öğrencilerine yönelik geliştirilen sayı-cebir öğretim modülünün öğrencilerin matematiksel muhakeme ve cebirsel düşünme becerilerine etkisini incelemektir. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modeli esas alınarak yapılandırılan çalışmada, görme yetersizliği bulunan altı lise öğrencisiyle çevrim içi ortamda bire bir etkileşim kurulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve reel sayılar, üslü/köklü ifadeler, mutlak değer ve eşitsizlikler konularını içeren 13 soruluk Matematiksel Muhakeme Başarı Testi kullanılmıştır. Bu test, araştırmanın başında ön test ve modül uygulaması sonrasında son test olarak iki kez uygulanmıştır. Araştırma süreci, öğrencilere uygulanan ön testin ardından, her biri belirli matematiksel kavramlara odaklanan beş farklı sayı-cebir öğretim modülünün uygulanmasıyla devam etmiştir. Modüller, reel sayılarla işlemler, üslü ve köklü ifadeler, mutlak değer, eşitsizlikler ve karma muhakeme problemleri başlıklarında hazırlanmış ve öğrencilerin erişilebilirlik ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılandırılmıştır. Veri analiz sürecinde öğrencilerin test sorularına verdikleri yanıtlar içerik ve nitelik yönünden incelenmiş; özellikle öğrencilerin gerekçelendirme, temsil kullanma, strateji geliştirme ve genelleme gibi muhakeme alt becerilerindeki gelişimler izlenmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin ön test sürecinde temel işlemsel kavramları anlamada zorlandıklarını, özellikle sembolik ifadelerle ilgili soyutlama yaparken kavramsal eksiklikler yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ancak modül uygulamalarının ardından öğrencilerin yalnızca doğru yanıtlarda değil, aynı zamanda problem çözüm süreçlerinde de anlamlı gelişmeler gösterdikleri gözlemlenmiştir. Öğrencilerin cebirsel düşünme düzeylerinde artış; cebirsel ifadeleri modelleme, anlamlandırma ve çözümleme becerilerinde belirgin iyileşmeler tespit edilmiştir. Ayrıca matematiksel muhakeme ile cebirsel düşünme becerileri arasında karşılıklı bir etkileşim gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, görme yetersizliği bulunan öğrencilere yönelik erişilebilir, kavramsal temelli ve yapılandırılmış matematik öğretim modüllerinin, üst düzey düşünme becerilerini geliştirmede etkili olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda araştırma, özel gereksinimli bireylerin bilişsel kapasitelerine uygun matematik öğretim tasarımlarının önemine ve gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to investigate the impact of a specially designed number–algebra teaching module on the mathematical reasoning and algebraic thinking skills of high school students with visual impairments. The study was framed within the case study model, a qualitative research design, and was conducted through one-to-one online interactions with six visually impaired high school students. For data collection, the researcher developed a 13-item Mathematical Reasoning Achievement Test encompassing the topics of real numbers, exponential and radical expressions, absolute value, and inequalities. This instrument was administered twice, once as a pre-test at the beginning of the study and again as a post-test following the implementation of the modules. After the pre-test stage, the research proceeded with the application of five distinct number–algebra teaching modules, each focusing on specific mathematical concepts. These modules addressed operations with real numbers, exponential and radical expressions, absolute value, inequalities, and integrated reasoning problems. All modules were carefully structured to accommodate the accessibility needs of the participants. In the analysis phase, students' responses were examined both qualitatively and contextually, with particular emphasis on their development in reasoning sub-skills such as justification, representation, strategy construction, and generalization. Findings revealed that, during the pre-test, students experienced considerable difficulties in grasping basic operational concepts and demonstrated conceptual deficiencies, particularly in abstracting symbolic expressions. However, following the instructional intervention, students exhibited meaningful progress not only in the accuracy of their responses but also in the sophistication of their problem-solving processes. Their algebraic thinking levels showed clear advancement, with noticeable improvements in modeling, interpreting, and analyzing algebraic expressions. Moreover, a reciprocal relationship between mathematical reasoning and algebraic thinking skills was identified. The results suggest that accessible, conceptually grounded, and systematically structured mathematics teaching modules can serve as effective tools for fostering higher-order thinking skills in students with visual impairments. Accordingly, this study underscores the significance and necessity of instructional designs in mathematics education that are tailored to the cognitive capacities of learners with special needs.