Evde bakım ücretinden yararlanan ailelerin ve engellilerin psiko-sosyal durumları (Sakarya örneği)
Psycho-social status of disabled people and their families who benefit from home care fee (Sakarya sample)
- Tez No: 561145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Engelli hizmetleri alanında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan evde bakım hizmetleri toplumda engelliye bakış açısının değişmesini sağlamanın yanı sıra engelli ve ailelerinin yaşam kalitelerinin iyileştirilmesine de katkıda bulunmaktadır. Ağır engellilerin bakımı için ödenmekte olan evde bakım ücreti, engellilerin bakım sürecini en yüksek maddi yardımla destekleyen bir uygulama olması sebebiyle engelliler için geliştirilmiş bakım politikaları açısından önemli bir konudur. Araştırmada nicel metodoloji tekniği kullanılmış, örneklem kartopu modeli ile belirlenmiştir. 175 katılımcıya uygulanan anket formlarından elde edilen veriler, SPSS 22.0 paket programına yüklenmiştir. İstatistiksel analizler program aracılığıyla yapılmış, frekans ve ki-kare testleri uygulanarak sorular arası ilişki durumları yorumlanmıştır. Toplanan verilerle engelli ve bakımlarını sağlayan yakınlarının demografik yapısı, çalışmanın esasını teşkil eden engelli ve yakınlarının evde bakım ücretine ilişkin düşünceleri, evde bakım ücretinin engellilerin ve ailelerin yaşam kalitesine katkısı ile engelli ve yakınlarının psiko-sosyal durumları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ağırlıklı olarak kadınların bakım yükünü üstlendikleri görülmektedir. Bu kapsamda bakım yükünü üstlenen kadınların güçlendirilmesini sağlayacak tedbirler ile engelli ve onların bakımını sağlayan kişilere yönelik psiko-sosyal destek sistemlerinin geliştirilmesi benimsenmiştir. Son olarak farklı kurumlar tarafından verilen evde bakım hizmetlerinin tek bir çatı altında birleştirilerek konu ile ilgili yeni bir mevzuat hazırlanması için öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sosyal Hizmet, Ağır Engelli, Evde Bakım, Evde Bakım Ücreti, Engellinin Bakımını Sağlayan Kişi
Özet (Çeviri)
Home Care Services, which has been implemented since 2006 by the Ministry of Family, Labor and Social Services in the field of disabled services, have contributed to improving the quality of life of disabled person as well as changing the point of view of disabled people in the society. The home care fee paid for the care of gravely disabled person is an important issue in terms of improved care policies for disabled person because it is an application that supports the care process with the highest financial aid. Quantitative methodology technique was used in the study and the sample was determined with snowball model. The data obtained from the questionnaires applied to 175 participants were uploaded to the SPSS 22.0 program. Statistical analyzes were performed with the program, frequency and chi-square tests were applied and the relationship between the questions were interpreted. The demographic structure of the relatives of the disabled and their caregivers was examined with the collected data. The main focus of the study was on the home care fee of the disabled and their relatives, the contribution of the home care fee to the quality of life of the disabled and their families and their psycho-social effects. According to the obtained results, it is seen that women take the burden of care. In this context, the measures to ensure the empowerment of women who undertake the burden of care, as well as the development of psychosocial support systems for persons with disabilities and their caregivers have been adopted. Finally, recommendations were made for the preparation of a new legislation on the subject by combining home care services provided by different institutions under a single roof. Keywords : Social Work, Gravely Disabled Person, Home Care, Home Care Fee, Caregiver