Okul öncesi dönemdeki çocukların öz düzenleme becerileri ile okul olgunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between preschool children's self-regulation skills and school readiness levels
  1. Tez No: 561144
  2. Yazar: HACI ÖMER ŞAMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerilerinin ve okul olgunluklarının belirlenmesi, öz düzenleme ile okul olgunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2016-2017 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ilinin üç merkez ilçesi olan Haliliye, Eyyübiye, Karaköprü'de bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız ana okulları ve ilkokul bünyesinde yer alan 275 çocuk ( 143 kız, 132 erkek) katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak çocuklara ve ailelere ilişkin bilgileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların öz-düzenleme becerileri kapsamında dikkat, çalışma belleği ve engelleyici kontrol beceri düzeylerini belirlemek için“Baş-Ayak-Diz-Omuza Dokunma Yönergeleri (BADO-DY)”, okul olgunluk düzeylerini belirlemek için“Metropolitan Okul Olgunluk Testi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Tek yönlü varyans analizi (ANOVA)”ve“T-testi”kullanılmıştır. ANOVA testi sonrasında farklılıkları belirlemek için tamamlayıcı Post-Hoc analizi olarak Sceheffe testi kullanılmıştır. Çocukların BADO-DY 'ni gerçekleştirme düzeyleri ile genel olgunlukları arasındaki ilişkiye Pearson korelasyon analizi ile bakılmıştır. Araştırma sonucunda öz-düzenleme beceri düzeylerinde çocuğun cinsiyetine, kaçıncı çocuk olduğuna ilişkin anlamlı bir fark oluşmazken; çocuğun öğrenim gördüğü kurum türüne, anne-babanın öğrenim durumuna, anne-babanın çalışmasına, kardeş sayılarına göre anlamlı bir fark oluştuğu saptanmıştır. Okul olgunluğunda ise çocuğun kaçıncı çocuk olduğu, kardeş sayılarına ilişkin anlamlı bir fark oluşmazken; çocuğun cinsiyetine, öğrenim gördüğü kurum türüne, anne-babanın öğrenim durumuna, anne-babanın çalışmasına göre anlamlı bir fark oluştuğu saptanmıştır. Öz-düzenleme düzeyleri ile okul olgunluğu arasında pozitif yönde yüksek düzeye yakın anlamlı bir ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to determine the preschoolers' self-regulation and school readiness and to investigate the relationship between their behavioral self-regulation and school readiness. During 2016-2017 academic year, 275 children (143 female, 132 male) attending to kindergartens and nursery classes of elementary schools located in Haliliye, Eyyubiye and Karaköprü districts of Şanlıurfa / Turkey were included in the study. In order to collect data,“Demographical Information Form”and Head-Foot-Knee-Shoulder Touch-Up Guidelines (HFKS-TG) to determine children's self-regulation in terms of attention, working memory and inhibitory control skill levels; together with The Metropolitan Readiness Test (MRT) to determine children's school readiness levels were all used.“One-way analysis of variance (ANOVA)”and“T-test”and were used to analyze the data. As a result of the study, there was no significant difference between the self-regulation skill levels and gender and birth order of the child whereas significant difference was found out in terms of the type of the preschool center, educational status of the parents, employment status of the parents and number of siblings. As for school readiness, it was found out that there was no significant differences in terms of the birth order of the child and number of siblings, however there was a significant difference in terms of gender, the type of the preschool center, educational status of the parents, employment status of the parents. In addition, a significantly positive and approximately high-level correlation between self-regulation levels and school readiness was found out as a result.