Gitar tekniklerinin ülkemize özgü müzikal kaynaklardan yola çıkılarak öğretilmesi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 136175
  2. Yazar: MELİH GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ELMAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: bir eğitim ve öğretim yönteminin uygulanabilir ve kabul edilir olmasında, yaşanılan çevre, kültür ve folklorik değerlerin etkisi vardır. Birey toplumsal yaşayışına ve kültürüne dayalı olarak kendisine öğretilenleri, daha çabuk ve sıkılmadan öğrenebilmektedir. Bu da eğitimi daha zevkli hele getirir. Dünya sanat müziği içindeki çalgı eğitimi, o çalgıyı çalmaya özgü tekniklerin ve bu tekniklerin öğretilmesi, uygulaması aşamasında genellikle bir çok ülkede ortak özellikler gösterir. Ancak gidiş yolları ve çalgı eğitiminin temeli sayılan egzersiz ve etütlerin niteliği söz konusu olduğunda ülkelere, bölgelere, hatta yörelere göre çok farklı yaklaşımlar olduğu görülebilir. Problem: Ülkemize özgü gitar eğitiminin oluşturulabilmesi için Türk Müziği kaynaklarından, ezgi ve dizilerinden yola çıkılarak alıştırma teknik egzersizler ve etütler yazılabilir. Eğitim durağan değil sürekli aşama ve yenilikler üzerine kurulan bir kavramdır. Geçmişte doğru kabul edilen uygulamalar bugün hatalı veya sıkıcı olarak karşımıza çıkabilir. Ancak her çalgıda eğitim amacıyla kaçınılmaz bazı yöntemlerin olduğu gerçeği de kabul edilmelidir. Bahsi geçen etüt ve alıştırmalar genel gitar eğitimini destekleyici ve yeni renkler getirmeye yönelik olmalıdır. Amaç: Bu araştırmada hedef, evrensel gitar teknikleriyle beraber, ülkemize özgü müzikal kaynaklardan derlenen gitar tekniklerinin, pedagojik ve eğitsel amaçlar düşünülerek üretilmesi olmuştur. Araştırma sırasında sanatsal öngörü ve bilinçle haraket edilmiştir. Amaç Türkiyede'ki gitar eğitimi yöntemlerinin dünyaya tanıtılmasını da kapsamaktadır. Önem: Bilindiği gibi Klasik Gitar biçimsel olarak standartlaşmış, bütün kıtalara yayılmış ve sevilmiş ayrıca bütün dünya ülkelerinin sanat müziğinde ortak repertuarı da olan bir çalgıdır.Ancak gitar eğitimi yöntemleri ve metotları incelendiğinde eğitimin yapıldığı ülkelere göre farklılıklar göze çarpmaktadır. Gitar bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygındır. Aslında klasik gitarın ülkemizde akademik anlamdaki eğitimi, diğer çalgıların yanında oldukça yenidir. Buna rağmen gerek müzik okullarında gerekse de özel müzik dersane ve kurumlarında yaygın ve sevilir durumdadır. Bu nedenle de gitar eğitiminin daha bilinçli ve sistemli olmasına ihtiyaç vardır. Bu yaklaşım ülkemizin müzik mirasına göre düşünüldüğünde daha özgün olup olumlu sonuçlar getirebilir. Materyal ve yöntem: Araştırmayı geliştirirken problem cümlesine dayalı olarak“Ülkemize özgü müzikal kaynaklar”sayılan; dizi-makam-ayak; yöresel çalgılar; yöresel çalgı çalma tavırları ve stilleri; gitarda kullanılan teknikler; gitaristik özellikler gibi materyaller kullanılmıştır. Araştırmanın farklı yönlerini ortaya çıkartmaya yarıyan ve birbirini destekleyerek bütünlüğü oluşturmaya çalışan; tarihsel yöntem; betimsel yöntem; deneysel yöntem teknik ve verilerinden yararlanılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
Introduction: the environment, the culture, and the folkloric values play an essential role in making education and training applicable and acceptable. The individuals can learn what is taught to them without getting bored and much faster depending on the social life and culture. Consequently, this makes education more enjoyable. The instrumental education in artistic art, the techniques of that instrument and the teaching of these techniques; and practicing them usually show great similarities when compared in different countries. However, when practicing and studying- which are understood to be the basic requirements of instrument education- are considered, differences can easily be seen in countries and regions. The problem: In order to develop guitar education peculiar to our nation, technical exercises and studies could be written according to the Turkish musical sources of lyrics and songs. Education is a concept that constantly changes and is never stable. The practices that were considered to be correct in the past may come across as wrong and boring today. However, it should be accepted that every instrument has its own way of educating. The above mentioned practices and studies should be supportive of guitar education and add new color to it. Objective: The aim of this research, with the universal guitar techniques, is to produce the guitar techniques that are peculiar to our country's music sources, along with the pedagogical and educational goals. The research was done through artistic foresight and consciousness. The objectives also include the introduction of the guitar techniques in Turkey. to the world. VllImportance: As widely known, classical guitar is a classically shaped instrument that has been spread out to all of the continents, and appreciated. Additionally, it is an instrument that has a common repertoire in the artistic music of all of the world nations. However, when guitar education process and methods are observed, differences can be seen in the countries where the education is given. Guitar is very common in our country as it is in the world. The education of classical guitar academically is, actually, rather new, compared to the other instruments. On the contrary, it is very appreciated and wide spread in music schools, musical institutions and courses. Therefore, guitar education needs to be done more consciously and systematically. This approach can be more original when thought in terms of our country's heritage, and bring out more positive results. Material and process: When expanding the research, depending on the problem statement,“Musical sources peculiar to our country”are: scale; regional instruments; regional instruments playing styles and manners; the techniques of guitar playing; guitar specialties and other materials are used. Historical process, descriptive process, and experimental process and techniques are used to support each other to form a whole that would bring out the different aspects of the research. Vlll