Türkiye tekstil sektörü çalışanlarının algıladıkları örgütsel iklimin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkileri
The effects of perceived organizational climate on employees' organizational commitment in textile industry firms in Turkey
  1. Tez No: 561150
  2. Yazar: DERYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİGE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çalışanların algıladıkları örgütsel iklimin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Örgüt üyelerinin çalıştıkları örgüte bağlılıklarının yüksek olması, örgütlerin hayatta kalmalarını kolaylaştırarak onlara rekabet avantajı sağladığından, örgüt üyelerinin bağlılıklarına etki eden faktörlerin araştırılması, çalışanların örgütsel bağlılıklarının örgütsel iklim üzerinde yapılacak değişikliklerle nasıl sağlanacağı ve/veya arttırılacağı sorusuna yanıt bulunması, bu faktörlerin üyelerin beklentileri doğrultusunda iyileştirilebilmesi için önemlidir.Bu amaçla araştırmada Türkiye genelinde tekstil sektöründe çalışan 423 kişi üzerinde bir anket gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada anova, t-testi korelasyon ve regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda örgüt iklimi ile örgütsel bağlılık arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Örgüt iklimi boyutlarından sorumluluk ile örgütsel bağlılık ölçeği ve boyutları arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca araştırmada demografik değişkenlere göre örgüt ikliminin ve örgütsel bağlılığın kısmen farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to reveal the effects of employees' organizational climate on organizational commitment. The high commitment to the organization they work for members of the organization, It is important to investigate the factors that affect the loyalty of the members of the organization, to find the answers to the question of how to achieve and / or increase the organizational loyalties of the organizational climate by facilitating the survival of the organizations by facilitating their survival. For this purpose, a survey was conducted on 423 people working in the textile sector. The data were analyzed with SPSS program. Anova, t-test correlation and regression methods were used in the study. As a result of the analyzes, a positive and statistically significant relationship was found between the organizational climate and the organizational commitment. There is no relationship between organizational climate and organizational dimension of organizational commitment. In addition, it was determined that organizational climate and organizational commitment differ partly according to demographic variables.