Afganistan'da Cumhuriyet rejiminin kuruluşu ve işleyişi (1973-1989)
Establishment and management of the Republican regime in Afghanistan (1973-1989)
  1. Tez No: 561151
  2. Yazar: HAMASA GHORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çok farklı millet ve toplumların bir arada yaşadığı Afganistan çok eski zamanlardan yakın dönemlere kadar defalarca büyük devletlerin işgaline uğramış bir ülkedir. Doğu ve Batının geçiş noktasında bulunan bu ülke; Perslerden Sasanilere, Büyük İskender'den Gaznelilere, Hintlerden Britanyalılara kadar birçok imparatorlukların ilgi odağında olmuştur. 19. yüzyıl büyük dönüşümlerin başlamasıyla birlikte Rusya, Afganistan'ı tampon bölge olarak görmüştür. 20. yüzyılda Afganistan-Sovyetler Birliği ilişkileri artmış, 1973 yılında Afganistan'da kraliyet sistemi yıkılıp yerine cumhuriyet sistemi kurulmuştur. Fakat 1973'ten günümüze kadar Afganistan'da istikrarlı bir yapı oluşturulamamıştır. Bu çalışma Afganistan'da Cumhuriyet rejiminin kurulmasından Sovyet işgalinin sona ermesine dek geçen bir dönemi ele alarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan, where many different nations and societies live together, is a country that has been occupied by the great states many times from ancient times to recent times. This country is located at the transition point of East and West; from the Persians to the Sassanids, Alexander the Great to the Ghaznavids, from the Indian to the British was the center of attention of many empires. With the start of major transformations in the 19th century, Russia considered Afghanistan as a buffer zone. In the 20th century, relations between Afghanistan and the Soviet Union has increased. In 1973, the royal system collapsed and a republican system was established in Afghanistan. However, since 1973, a stable structure has not been established in Afghanistan. This study examines the period from the establishment of the Republican regime in Afghanistan to the end of the Soviet occupation.