Türk İdare Hukukunda idari istikrar ilkesi
The principle of administrative stability in Turkish Administrative Law
- Tez No: 561154
 - Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 320
Özet
İdare hukukunda hukukun genel ilkelerinin önem ve değeri yadsınamaz. Zira hukukun genel ilkeleri, bireyleri idarenin hukuka aykırı uygulamalarından korumanın yanında, idari işleyişte istikrarlı bir yapının ortaya çıkarılmasına da katkı vermektedir. İstikrarlı bir idari işleyişe ulaşma hedefine yönelik olarak, uyuşmazlıkların ortadan kaldırılması noktasında idare yargıcı tarafından sıklıkla kendisine başvurulan hukukun genel ilkelerinin başında ise, idari istikrar ilkesi gelmektedir. İdari istikrar ilkesi, idari işlemlerin geri alınmasına ilişkin uyuşmazlıklar başta olmak üzere; idarenin işlemleri ve faaliyetleri, kamu personel hukuku ile kamu malları rejimine ilişkin birçok başlıkta etkilerini gösteren bir ilke olma özelliğine sahiptir. Çalışmada idari istikrar ilkesinin Türk İdare Hukuku'ndaki anlam ve işlevi, yargı kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance and value of the general principles of law in administrative law cannot be denied. The general principles of law, in addition to protecting individuals from unlawful practices of the administration, also contribute to the establishment of a stable structure in administrative operation. For the purpose of achieving a stable administrative operation, the principle of administrative stability comes at the top of the general principles of law, which is frequently referred to by the administrative judge for the elimination of disputes. The principle of administrative stability, especially the disputes concerning to revoke of administrative acts; also it shows the effect of the administration on the acts and activities, public personnel law and public goods regime. In this study, the meaning and function of the principle of administrative stability in Turkish Administrative Law was considered in the light of judicial decisions.