Bir Varmış Biri Yokmuş
Once Upon A Lonely Loner
  1. Tez No: 561155
  2. Yazar: KAAN SARMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sinemanın başlangıcından itibaren günümüze kadar uzanan bu süreçte, sinema tarihine bakıldığında birçok sanat dalının“psikoloji”konusundan etkilendiği görülür. Sinema, karmaşık insan davranışlarını bütün olarak perdeye aktarabilen bir sanat dalı olduğu gibi psikolojiden etkilenmiştir. Bir Varmış Biri Yokmuş kısa filmi, bir erkeğin yalnızlığını, kadın erkek ilişkilerindeki rolleri, bu durumun oluşturduğu psikolojik bozuklukları ve kişilik bozukluklarını konu edinmektedir. Sadık karakteri şizoid ve şizotipal kişilik bozukluğu örüntüleri göstermektedir. Aynı zaman sosyal anksiyetesi olan bu karakter eski sevgilisi Arzu ile biten ilişkilerinin ardından kendine yeni bir Arzu yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
During its development starting from its very beginnings, looking at the history of cinema, one can see that many branches of art are influenced by“psychology”. Cinema is an art which shows complex human behaviors on the scene and it also gets benefit from film psychology. Name of the Once Upon a Lonely Loner , this study determines an area within loneliness of the man, role of the man - woman relationships, psychological disorder and personality disorder and refer to mention to put on that issues. Name of the Sadık who shows schizoid personality disorder and schizotypal personality disorder patterns. At the same time this character who has social anxiety, create new girl friend name of the Arzu, after broke up his ex girl friend Arzu.