U14, U16 futbol takımlarının bir futbol sezonundaki bazı fizyolojik ve motorik özelliklerinin ölçülmesi
Measurements of some physiologic and motoric characteristics of u14 and U16 soccer teams in season
  1. Tez No: 561188
  2. Yazar: BİLAL YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı, Konyaspor ve Anadolu Selçuklu spor kulüplerinde oynayan U14 ve U16 takımlarının bir yıl içinde sergiledikleri performanslarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Yarı denem modeliyle gerçekleştirilen araştırmada Konyaspor ve Anadolu Selçuklu Spor Kulübü U14 ve U16 takımlarında oynayan sporculardan 20 erkek sporcu rastgele seçilerek toplamda 80 sporcu bu çalışma için gönüllü olmuştur. Tüm takımlarda ön test ve son test boy (cm), beden ağırlığı (kg), biceps, triceps, subscapular, suprailiac deri kıvrım kalınlıkları ölçümüyle beden yağ yüzdesi hesaplanmış, sırt kuvveti, bacak kuvveti, pençe kuvveti, 30 m sürat (sn), 20 m mekik koşu testiyle MaxVO2 hesaplaması ve BKI hesaplamaları ve ölçümleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bu ölçümlerden elde edilen değerlerle yapılan hesaplamaların ortalama ve standart sapmaları ile ön test ve son test değerleri üzerinde gerçekleştirilen 't testi' değerlerine yer verilmiştir. Bir yıl boyunca devam eden antrenmanlar esnasında yukarıda belirtilen ölçümler ve testler periyodik olarak yapılmıştır. Gruplar arasındaki ön-son test karşılaştırmaları için Bağımsız örneklem Shapiro Wilk testi kullanılmıştır. Bu yönüyle, Konya Spor ve Anadolu Selçuklu U14-U16 takım sporcuların ölçümlerinde parametrik analiz tekniklerinin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu kapsam tüm takımların öntest-sontest ölçümlerinin karşılaştırılmasında bağımlı örneklem t Testi; diğertaraftan Konya Spor ve Anadolu Selçuklu Spor Takımları arasındaki karşılaştırmalarda da Bağımsız Örneklem t Testi Teknikleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen sontest ölçümlerinde Konyaspor ve Anadolu Selçuklu U14-U16 spor takımlarında bulunan sporcuların sırt kuvveti, pençe kuvveti ve mesafe ölçümlerine ilişkin bulgular karşılaştırılmıştır. Bağımsız örneklem t testi ile gerçekleştirilen analizlere göre sontest boy, biceps, triceps, suprailiac deri kıvrım kalınlıklarından hesaplanan beden yağı yüzdesi, sırt kuvveti, pençe kuvveti ve 30 mt sürat sontest ölçümlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the performances of the U14 and U16 teams in the Konyaspor and Anatolian Selcuk sports clubs by comparison. In the research conducted with the Half trial model, 20 male athletes from Konyaspor and Anadolu Selcuklu Sports Club U14 and U16 teams were selected and a total of 80 athletes volunteered for this study. Pre-test and post-test height (cm), weight (kg), Biceps, Triceps, Subscapular, Suprailiac, back force, leg strength , hand grip strength, 30 M speed (Sec.), MaxVO2, distance and BKI measurements have been realised synchronically.. In the study, the height (cm) of each team separately, weight (kg), Biceps, Triceps, Subscapular, Suprailiac, back force, leg strength , hand grip strength, 30 M velocity (Sec.), MaxVO2, distance and BMI measurements were calculated in t test values on average and standard deviations and pre-test and post-test values are given. During the one year of training, height (cm), weight (kg), Biceps, Triceps, Subscapular, Suprailiac, back force, leg strength , hand grip strength, 30 M sprint (Sec.), MaxVO2, distance and BMI measurements were obtained and recorded. At the beginning and end of the training program 30 Meters Speed Test, Back force measurement back and leg dynamometer (Takei brand) was used, Leg Strength Measurement back and leg dynamometry was used, Hand grip strength Measurement hand dynamometer (Takei brand) was used, 20 m Shuttle run resistance Measurement Test was applied. Independent sample Shapiro Wilk test was used for the ten-post-test comparisons between the groups. In this respect, it was decided to use parametric analysis techniques in the measurements of Konyaspor and Anatolian Selcuk U14-U16 team athletes. This scope is used to compare pretest- post-test measurements of all teams. On the other hand, Independent Sampling t Test Techniques were used in comparisons between Konya Sports and Anatolian Selcuk Sports Teams. In the post-test measurements performed, the findings of back strength, hand grip strength and distance measurements of the athletes found in the sports teams of Konyaspor and Anatolian Selcuk U14-U16 are observed. There was no significant difference between post-test height, Biceps, Triceps, Subrailiac, back force, hand gripstrength and 30 Mt velocity post-test measurements according to independent samples t test (p> 0.05).