Polietilen, tereftalat atıkların veya ara ürünlerinin fenolik reçinelerde ve poliüretanlarda kullanımı
Employment of polyethylene terephtalate waste or their intermediates in phenolic resins and polyurethanes
  1. Tez No: 56122
  2. Yazar: TÜLİN BANU İYİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ORBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
V OZ PolietUen Tereftalat Atıkların veya Ara Ürünlerinin Fenolik Reçinelerde ve Poliüretanlarda Kullanımı %35'e kadar Polietilen tereftalat(PET) içeren“yüksek orto”Novolak, rastgele Novolak ve Resol reçineleri karıştırma, fenolik reçine reaksiyonunun başında ilave veya fenolik reçine ile PET 'in çinko asetat mevcudiyetinde yüksek sıcaklıkta reaksiyonu ile hazırlanmaya çalışılmıştır. Bu reçineler ve bunların karşıt bağlanmış ürünleri FT1R spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Bu reçinelerden hazırlanan basınçla kalıplanmış test parçalarının mekanik özellikleri PET miktarları kadar üretim şartlarına da bağlı bulunmaktadır. Genelde düşük miktarda PET içeren ve de çinko asetat katalizörlü reaksiyonlarla hazırlanmış olanlar daha iyi basınç dayanımı göstermektedir. PET 'in hekzametilen tetraminle kalıplanması ise kauçuksu özellikler sağlamakta, bu da PET oranı yüksek olan karışım ve reaksiyon ürünlerinde yüksek büzülme özelliği sağlamaktadır. PET ayrıca toluen 2,4-diizosiyanat(TDİ) ile ksilen içerisinde 200-245°C'da reaksiyona sokularak dioller içerisinde çözülen ve iyi veya üstün özellikler gösteren poliüretan yüzey örtü filmleri hazırlanmasında kullanılabilen ara ürünler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Employment of Polyethylene Terephihalate Waste or Their Intermediates in Phenolic Resins and Polyurethanes. Preparations of“high ortho”novolac, random novolac and resol resins containing up to 35 weight % polyethylene terephthalate (PET) have been attempted by blending, adding at the beginning of phenolic resin reaction or by reacting phenolic resin with PET in the presence of zinc acetate at high temperatures. These resins and their crosslinked products were characterized by FTIR spectroscopy. Mechanical properties of compression moulded test pieces prepared from these resins depended on PET contents as well as preparation conditions. In general, better compression strengths were obtained with low PET contents and zinc acetate catalysed reactions. Molding PET with hexamethylene tetramine imparted rubbery properties which provided high strains at high PET contents in blends and reaction products. PET was also reacted with different amounts of toluene diisocyanate (TDI) in xylene at 200-245°C yielding intermediates which dissolved in diols and employed for preparing polyurethane surface coating films with good to superior properties.