Yavuzlar (Özalp-Van) dolayının jeolojisi
  1. Tez No: 56121
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH ULAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
-IV- ÖZ Yavuzlar ( özaip - Van ) Dolaysnm Jeolojisi : Bu çalışma ; Van ili özaip ilçesinin 30 km kuzeyinde yer alan Yavuzlar köyü ve dolayının genel jeoloji incelemesini kapsamaktadır. İnceleme alanında Alt Paleozoyik'ten Kuvaterner"e kadar metamorîik, mağmatik ve sedimanter kayaçlar mostra verir. Bu kayaçlar; Alî Paleozoyik (Siluriyen öncesi ) yaşlı meîadetritikler, Senoniyen ( Üst Kretase ) yaşlı serpantinleşmiş Peridotitler, Maestrihtiyen - İpresiyen ( Üst Kretase - Alt Eosen ) yaşlı Volkano- sedimanter istif, Lütesiyen (Orta Eosen ) yaşlı filis serisi, Üst Oligosen - Alt Miyosen yaşlı kırıntılı kayaç serisi, Pliyosen -Pleyistosen yaşlı gölsel kireçtaşları ile karasal volkanikler ve Kuvaterner'e ait genç çökellerden oluşmuştur. Bu çalışma ile allokton ve otokton kayaç ayırımı yapılarak stratigratik istif ortaya konmuş, yapısal jeoloji ve jeolojik evrim aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The Geology of Yavuzlar (Öza!p-Van} Area This -study comprises the general geology of the Yavuzlar village and its vicinity which is located at 30 km north of Özalp town of Van province. Metamorphic, mağmatic and sedimantary rocks crop out on the investigation area in the following range. These are metadetritics of Lower Paleozoic (pre- Silurian), serpentinized peridotites of Senonian (Upper Cretaceous), volcanosedimantary rocks of Maestrichtian-Ypresian (Upper Cretaceous-Lower Eocene), flysch type strata of Lutetian (Middle Eocene), clastic rocks of Upper Oligocene-Lower Miocene, lacustrinal limestones and continental volcanic rock of Pliocene-Pleistocene, and Quaternary deposits. İn this study, autochthonous and allochthonous rocks have been distinguished and stratigraphic sequence, structural frame and geological evolution have been determined.