S. Suzuki öğretisinin erken yaşta keman eğitimine katkıları ve teknik gelişim açısından incelenmesi
Contributions of S. Suzuki teaching in early age violin education and analyzing of technical development
- Tez No: 561258
- Danışmanlar: DOÇ. MELEK GÖKÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Shinichi Suzuki'nin erken yaşta keman eğitimine getirdiği yenilikler, keşifleri, felsefesi, deneyimleri hakkında yazdığı kitapları ve erken yaşta kemana başlamak isteyen küçük kemancılar için kendi yazdığı metot olan Suzuki Keman Okulu'nun on kitaplık serisinden ilki incelenmiştir. Günümüzde, tüm dünyada kullanılan Suzuki Keman Okulu yöntemi sayesinde, kemana başlama yaşı oldukça düşmüş ve bu yöntem oldukça yaygınlaşmış, diğer enstrümanlara da uyarlanmıştır. Konservatuvarlarda ve okul öncesi eğitimde Suzuki metodu yaygın olarak kullanılmaktadır. S. Suzuki'nin bu yöntemi yaratma süreci, hayatı, Anadil Metodu, Yetenek Gelişimi ve Grup Dersleri gibi keşifleri oldukça etkileyicidir. Bu nedenle bu çalışmanın birinci bölümünde onun hayatı, deneyimleri, edindiği yaşam ve eğitim felsefesini kendi yarattığı keman metoduna nasıl yansıttığı incelenmiştir. İkinci bölümde, Suzuki öğretisinin ilk kitabı olan“Suzuki Keman Okulu - Keman 1”metodunun çok erken yaşta sağ ve sol el teknik gelişimini nasıl sağladığı, nasıl bir yaklaşımla yetenek geliştirilebildiği, anadil metodunun derslerde ve evde nasıl kullanıldığı ve ileri yaşlara katkıları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise deneyimli keman icracıları olan ve bu eğitime gönül vermiş olan Suzuki eğitmenleri ile Suzuki öğretisinin keman eğitimine ve erken yaşta eğitime katkılarıyla ilgili görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Shinichi Suzuki's innovations in violin education at an early age, his discoveries, his philosophy, his books about his experiences and the first of the ten-book series of the Suzuki Violin School which was written by the Shinichi Suzuki, were examined. Today, because of the Suzuki Violin School method used all over the world, the age of starting the violin has fallen considerably and this method has become quite common and has been adapted to other instruments. Suzuki method is widely used in conservatories and pre-school education. S.Suzuki's process of creating this method, his life, mother tongue method, talent development and group lessons are quite impressive. Therefore, in the first part of this study: It is examined how he reflects his life, his experiences, his philosophy of life and education to his own violin method. In the second part of this study: the first book of Suzuki Methods“Suzuki Violin School 1”were analyzed about; how this system provides at the very early age the right and left hand technical development, how to progress talent, assesing how the mother tongue method was used in lessons and through practice how this contributes to future advancement. In the third chapter, interviews were made with Suzuki Instructors, who are experienced violin performers and devoted to this education, about the contributions of Suzuki teaching to violin education and early education.