Cıvata ve somun imalatında soğuk şekillendirme işlemlerinde kullanılan yüksek hız takım çeliklerine termo-reaktif difüzyon uygulanması
Application of thermo-reactive diffusion to high speed tool steels used in cold forming processes for bolt and nut production
- Tez No: 561273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DOKUMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, M2 yüksek hız takım çeliklerine sıvı ortam TRD işlemi uygulanmış ve TRD işleminde; banyo bileşenlerinin, karıştırmanın ve banyo hazırlığı gibi parametrelerin kaplama kalınlığına etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmalar ile süre, sıcaklık ve altlık malzeme dışında kaplamaya etki eden parametreler belirlenmiş ve incelenmiştir. Karıştırmanın kaplama kalınlığına etkisi incelenmiş, karıştırma işlemi ile sıvı ortamın homojenliğinin artmasına rağmen kaplama kalınlığında düşüş gözlemlenmiştir. Sıvı banyo içerisinde bulunan karbür yapıcı kaynağı olarak ferrovanadyum, vanadyum okside göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Ferrovanadyumun partikül boyutunun etkisi incelenmiş ve ince partikül boyutuna sahip sıvı banyolarda daha kalın kaplamalar elde edilmiştir. Diğer banyo bileşeni olan indirgeyicilerin etkisi incelenmiş ve alüminyum indirgeyici ile en iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, TRD was applied to M2 high speed tool steels and in TRD process; The effects of bath components, mixing and bath preparation on the thickness of the coating were investigated. With the studies performed, the parameters affecting the coating except time, temperature and substrate material were determined and investigated. The effect of mixing on the thickness of the coating was investigated, although homogeneity of the liquid bath increased with the mixing process, decrease in the coating thickness was observed. Ferrovanadium has have gave better result than vanadium oxide as a source of carbide in the liquid bath. The effect of ferrovanadium particle size was investigated and thicker coatings were obtained in the liquid baths with fine particle size. The effect of reduce agent, the other bath component, was investigated and the best results were obtained with aluminum.