Yeni tek dağılımlı heterojen paladyum nanoparçacıkların çeşitli tepkimelerdeki katalitik etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the new single distributed heterogeneous palladium nanoparticles in the various reactions
- Tez No: 561287
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Katalizörlerin gerek endüstride gerekse araştırma laboratuarlarında tercih edilmesi için katalizörün yüksek aktivite göstermesi, reaksiyon ortamından kolay uzaklaştırılabilmesi, tekrarlı kullanılabilmesi ve ucuz olması gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda nanoparçacıklı heterojen katalizörler üzerine olan çalışmalar hız kazanmıştır. H2 ve Pd katalizörleri ile heterojen hidrojenasyon organik sentezde en eski ve hala en önemli Pd-katalizli proseslerden biridir. Çok çeşitli ensdüstrilerde kıymetli bir dönüşüm olarak değerini korumaktadır. 1960'lardan itibaren kenetlenme reaksiyonları, organik sentezde çok büyük öneme sahiptir. Bu süreçte gerçekleştirilen Kumada, Stille, Sonagashira, Heck, Suzuki, Negishi kenetlenme reaksiyonları önemli bir yere sahiptir. Bu reaksiyonların her birinin çeşitli alanlardaki kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada yeni tek dağılımlı heterojen paladyum nanoparçacıkların çeşitli reaksiyonlardaki katalitik etkinliği incelenmiştir. İlk olarak katalizörün hidrojenasyon reaksiyonu için optimize edilmiştir. Çeşitli çoklu bağlı moleküller üzerine hidrojenasyon uygulanmıştır. Ayrıca tekrarlı kullanımı için gerekli deneyler yapılmıştır. Heck ve Suzuki kenetlenme reaksiyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to be preferred both in the industry and in research laboratories, the catalyst should have properties such as high activity being cheap, easy to remove from the reaction medium, and reusable. In accordance with this purpose, studies on nanoparticle heterogeneous catalyst have been accelerated in recent years. Heterogeneous hydrogenation with H2 and Pd catalysts is one of the oldest and still most important Pd-catalyzed processes in organic synthesis. It maintains its value as a valuable transformation in a wide variety of industries. On the other hand, since the 1960s, coupling reactions are of great importance for organic synthesis. In the meantime the developed reactions named the Kumada, Stille, Sonagashira, Heck, Suzuki, Negishi coupling reactions have an important place. The use of each of these reactions in various areas is increasing day by day. In this study, the catalytic activity of new monodisperse heterogeneous palladium nanoparticles in various reactions were investigated. Firstly, optimised reaction conditions for the hydrogenation reaction with the catalyst were determined. Hydrogenation was carried out various multicomponent molecules. In addition, necessary experiments were conducted for repeated use. Heck and Suzuki coupling reactions have been tested.