Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi kapsamında kodlama öğretiminin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of teaching coding according to teachers' opinions in the scope of information technologies and software course
- Tez No: 600433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ortaokul“Bilişim Teknolojileri ve Yazılım”dersi kapsamında kodlama öğretiminin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilip bir durum tespiti yapılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmada nitel ve nicel verilerin bir arada toplandığı karma araştırma yöntemlerinden Creswell'in eşzamanlı dönüşümsel tasarımı kullanılmıştır. Çalışma örneklemini ise 2018-2019 öğretim yılında, Türkiye genelinde MEB'e bağlı tüm personelin, çevrimiçi uygulanacak anketi gönüllü olarak dolduran her ilden en az 5 BT öğretmeni olmak üzere 1.779 BT öğretmeni oluşturmaktadır. Aslan (2014) tarafından geliştirilmiş olan“Ortaokul Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programını Değerlendirme Anketi”kullanılarak çevrimiçi ortamda veri toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, ortalama, t-Testi ve ANOVA test teknikleri kullanılmıştır. Bulgular: BT öğretmenlerinin kodlama öğretimi için yeni bir programa ihtiyaç olduğu (X̄=4,02), kodlama öğretimiyle ilgili hedef/kazanımların açık ve anlaşılır olduğu (X̄=3,57) ve içeriği oluşturan bilgilerin sıralamasının öğrenme-öğretmeye uygun olduğu (X̄=3,67) yönünde olumlu görüş belirtmişlerdir. Buna karşın BT öğretmenlerinin; kodlama öğretiminin öğrencileri aktif kılması hususunda kararsız kaldıkları (X̄=3,40) ve kodlama öğretimi sonucunda performans değerlendirme araçlarını kullanmak için derslerde yeterince vakit kalmadığını belirtmektedir (X̄=3,73). Sonuç: Araştırmaya katılan BT öğretmenleri; kodlama öğretimi için yeni programa ihtiyaç olduğu, kodlama öğretimi hedefler/ kazanımları Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretim programının genel amaçlarına uygun olduğunu, kodlama öğretimi açısından içeriğin hedeflerle uyumlu olduğunu, kodlama öğretimi açısından okulların sahip olduğu ortam ve materyallerin yeterli olmadığını belirtmişlerdir. Cinsiyete göre öğretmenlerin dersin genel özelliklerine, kazanıma, içeriğe ve değerlendirmeye yönelik görüşlerinde ve görev yapılan illere göre öğretmenlerin dersin kazanımlarına ve öğrenme-öğretmeye yönelik görüşlerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Görev yapılan okul türüne göre yalnızca öğrenme-öğretmeye yönelik görüşlerde anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate and determine the situation of coding teaching according to teachers' opinions in the scope of 'Information Technologies and Software' courses in secondary school. Method: In this study, Creswell's concurrent transformative design which is one of the mixed research methods in which both qualitative and quantitative data are collected, was used. The research sample was made up of 1.779 Information technology teachers (BT). At least 5 of these teachers who voluntarily filled in the questionnaire which will be applied online, were chosen from each province in the 2018-2019 academic year across Turkey. The data was collected online by using the 'Evaluation Survey of Secondary School Information Technology and Software Course' developed by Aslan (2014). Frequency, t-test, ANOVA test techniques were used to analyse the data. Findings: Information technology teachers (BT) positively stated that they needed a new program for code education, their goals and achievements related to code teaching were clear and understandable (X̄=3.57) and the arrangement of knowledge forming the context was suitable for learning/teaching (X̄=3.67). (X̄=3.67). However, Information technology teachers (BT) stated that they were indecisive about code teaching's making students active (X̄=3.40) and there was limited time left for using performance evaluation devices at the end of code teaching in the course (X̄=3.73). Result: Information technologies teachers (BT) who participated in the survey stated they needed a new program for code education, their goals and achievements related to code teaching were clear and understandable and arrangement of knowledge forming the context was suitable for learning/teaching but schools were not sufficient with environment and materials in terms of code teaching. Significant differences were found in teachers' views on general features, aims, contents, and evaluation. Also, Significant differences were found in teachers' views on acquisitions of course and learning/teaching in terms of the provinces they work in. Also, another significant difference was found only in views towards learning/teaching in terms of the type of school they work for.