Deniz kirliliğinde sorumluluğun paylaşılması
- Tez No: 56131
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZ DENİZ KİRLİLİ?İNDE SORUMLULU?UN PAYLAŞILMASI Deniz kirliliği, son yıllarda giderek artan bir önem kazanmaktadır. Nüfus artışı, endüstri ve teknolojideki gelişmeler, deniz ulaşımı ve deniz aşın ticaretin yoğunluğu denizlerdeki kirliliğin artmasına yol açan en önemli etkenlerdir. Denizlerin kirlenmesini sınırlamak amacıyla uluslararası sözleşmeler ve bunlara bağlı olarak ulusal düzenlemeler yapılmıştır. Bu tezin konusu, deniz kirliliğinden doğan sorumluluklarının incelenmesidir. Denizlerdeki doğal ortamı etkileyen başlıca kirlenme türleri incelenmiş, bu kirlenmeyi azaltmak için alınabilecek önlemler, yasal düzenlemeler açısından tartışılmıştır. ABSTRACT SHARING THE RESPONSIBILITY IN MARINE POLLUTION The public concern related to the marine pollution has been growing in the last few decades. Increasing intensity of the population, industrial activities, overseas transportation and trade are the major causes of the marine pollution. International conventions and national regulations have been issued to preserve the marine environment by limiting the pollution level which arises from human activities. The Thesis deals with the responsibilities related to the marine pollution. Different types of pollution which affect the ecological balance in the marine are examined, and possible measures to protect the marine environment are discussed in terms of both international conventions and national regulations.
Özet (Çeviri)