Donatanın deniz kirliliğine yol açan fiillerden dolayı hukuki sorumluluğunun sınırı
Limitation of ship-owners liability from causing achs to marine pollution
- Tez No: 147164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Mevcut hukuk sistemimize göre donatanın deniz kirliliği zararlarından sorumluluğunun sınırına, Türk milli hukuk hükümleri ile bu alanda yapılmış uluslararası anlaşma hükümleri uygulanabilecektir. Türk hukukuna göre uygulanacak hükümler; Çevre Kanunu, TTK m. 947, 948/1 b.3, BK m. 41 vd ile m.55 olup, bu hükümlerden TTK m. 947 dışında sorumluluk sınırsızdır. Ancak tazminattan indirim sebeplerinin varlığı halinde o oranda sorumluluğun sınırlanmasına engel bir durum da yoktur. Uluslararası anlaşmalarda ise özellikle deniz kirliliği zararlarından sorumluluğun şartlan giderek ağırlaştırılmakta ve böylece mümkün oldukça fazla zararın karşılanması amaçlanmaktadır. Buna karşılık söz konusu anlaşmaların hemen tamamında, değişik şekillerde olmakla beraber, sorumluluğun sınırlandırılması ilkesi de muhafaza edilmektedir. Türkiye bu alanda yapılmış anlaşmaların bazısının tarafıdır. Ancak iç hukukunu henüz bu anlaşmalar doğrultusunda düzenlemiş değildir. Şu halde ortaya çıkacak bir uyuşmazlıkta öncelikle kirliliğinin Türkiye'nin tarafı olduğu bir Anlaşmanın kapsamında olup olmadığına bakılacak, değilse o halde mesele iç hukuk hükümlerine göre ( Çevre Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu'nun ilgili hükümleri) çözülecektir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The main purpose of this thesis is to analyze the limitation of ship-owners liability from marine pollution damages. Pursuant to Turkish legal system, Turkish laws and international treaties' provisions are applicable for limitation of ship owners liability from marine pollution damages. According to the Turkish law, the following provisions of different codes are applicable for limitation of ship-owners liability from marine pollution damages: The Turkish Environmental Code, the Turkish Commercial Code, art.947, 948/ 1. b.3, the Turkish Code of Obligation art.41 and 55. Apart from article 947 of the Turkish Commercial Code, the liability is unlimited. However, if there is a deduction reason from compensation, the liability will be limited in some amount. Most of the international treaties signed regarding the marine pollution damages have gross provisions for liability in order to compensate large amount of money. On the other hand, most of the international treaties still utilize the strict liability principle in their various provisions. Turkey is a signatory of some of the international treaties on limitation of ship-owners liability from marine pollution damages. But, Turkey did not regulate her national law in accordance with these treaties. If there is a conflict pertaining to ship-owners liability from marine pollution damages, someone has to look at whether Turkey is a signatory of that treaty, if not; Turkish national law (The Turkish Environmental Code, the Turkish Commercial Code, and the Turkish Code of Obligation) will solve the problem.