Güneş enerjisi santralleri yatırım analizi ve yatırımcıların karşılaştığı sorunlar
Solar energy power plant investment of analysis and problems of invertors
- Tez No: 561318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enerji, ülkelerin gelişme politikaları içinde oldukça önemli olan stratejik bir sektör niteliğindedir. Sanayileşmeyle artan kentleşme olgusu, globalleşme neticesinde artan ticaret imkanları doğal kaynaklara ve enerjiye olan talebi gün geçtikçe artırmaktadır. Günümüzün dikkat çekici konularından birisi olan GES konusunda Türkiye konumu gereği dünyanın oldukça önemli ülkelerinden bir tanesi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Türkiye güneş enerjisi konusunda sahip olduğu potansiyeli kullanma bakımında istenilen düzeyde olmamakla birlikte, teknolojik ilerlemelerle birlikte GES yatırımlarıyla oldukça ivme kazanmıştır. Bu bağlamda bu potansiyeli hayata geçirme noktasında önemli çalışmalar yapan bir ülke konumundadır. Bu amaçla, Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi değerlendirilmiş olup, GES'lerin özellikle kurulum aşamasından önce ve sonrasında yaşanabilecek sorunlar nitel bir araştırma yöntemi olan odak grup görüşmesiyle elde edilen verilerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is a strategic sector which is very important in the development policies of countries. Increasing urbanization with industrialization, increasing trade opportunities as a result of globalization increase demand for natural resources and energy day by day. Due to the position in Turkey which is one of today's outstanding issues solar power plant it has attracted attention as one of the world's important countries. Turkey, although not at the desired level of care that have potential use in solar energy, has gained momentum with solar power plant investment with technological progress. In this context, it is a country that carries out important studies in the realization of this potential. For this purpose, in Turkey it is evaluated for the production of electricity from solar energy, and potential problems before and after the particular installation phase of solar power plant (SPP) were analyzed with data obtained through qualitative research methods that focus group discussions.