Göloba (Balya-Balıkesir) plütonunun petrografisi, jeokimyası ve petrolojisi
Petrography, geochemistry and petrology of the Göloba pluton (Balya-Balıkesir)
  1. Tez No: 561350
  2. Yazar: HİLAL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma alanı Sakarya Zonunda olup İzmir-Ankara-Erzincan sütur zonunun kuzeyinde yer almaktadır. Balıkesir ilinin yaklaşık olarak 40 km kuzeybatısında bulunan inceleme alanı, Göloba-Mancılık-Değirmendere (Balya-Balıkesir) köyleri civarında olup yaklaşık 35 km²'lik bir alanı kapsamaktadır. Çalışma alanının temelini geç Triyas yaşlı Orhanlar Grovağı oluşturmaktadır. Bu birimi üst Triyas yaşlı Balya Formasyonu, Liyas yaşlı Bayırköy Formasyonu ve Kalloviyen-Hotriviyen yaşlı Bilecik Formasyonu örtmektedir. Bu birimleri erken Miyosen yaşlı Hallaçlar Volkaniti uyumsuz olarak üzerlemektedir. Göloba plütonu bu birimleri kesmektedir. En genç birim ise Kuvaterner yaşlı alüvyonlardır. Erken Miyosen yaşlı Göloba plütonu granit ve granodiyoritten oluşmaktadır. Petrografik olarak, plajiyoklaz, ortoklaz, kuvars, biyotit, amfibol ve opak minerallerden oluşmaktadır. Jeokimyasal olarak I-tipi, yüksek potasyumlu ve kalk-alkalen özellik göstermektedir. Düşük Çekim Alanlı Elementlerce (DÇAE) zenginleşme göstermesi ve (La/Lu)N değerlerinin 13.06-34.10 arasında olması tipik kalk-alkalen özellikte olduğunu işaret etmektedir. Göloba plütonu tektonik olarak çarpışma sonrası oluşmuş olup volkanik yay granitlerinin özelliklerini sunmaktadır. Plüton 793-808 oC sıcaklık ve 0.1-0.9 kbar basınç altında oluşmuştur. Göloba plütonu sığ sokulumlu epizon granitlerinden olup sokulum derinliği 0.37-3.33 km arasındadır. Plütonu oluşturan kayaçların ana magması, alt kıtasal kabuktaki meta-magmatik kayaçların kısmi ergimesi ve litosferik mantoda oluşan magmaların etkileşimde olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located in Sakarya Zone and the north of Izmir-Ankara-Erzincan suture zone. The study area, which is approximately 40 km northwest of Balıkesir, is around 35 km², and covers an area of approximately 35 km², in the vicinity of the villages of Göloba-Mancınık-Değirmendere (Balya-Balıkesir). The basement rocks of the study area is the late Triassic aged Orhans' greywacke. This unit covers the upper Triassic Balya Formation, the Liassic Bayırköy Formation and the Kallovian-Hotrivian aged Bilecik Formation. These units unconformably overlie the Early Miocene Hallaçlar Volcanite. The Göloba pluton cuts these units. The youngest unit is the Quaternary alluvium. The Early Miocene Göloba pluton consists of granite and granodiorite. Petrographically, plagioclase, orthoclase, quartz, biotite, amphibole and opaque oxide are composed of main minerals. Geochemically, pluton has shows I-type, high potassium and calc-alkaline properties. It is observed that the enrichment of low field strength elements (HFSE) and the (La / Lu)N values are between 13.06 – 34.10 indicate that it is typical calc-alkaline. Tectonically, Göloba pluton formed after the collision and presents the characteristics of volcanic arc granites. Pluton was formed under 793-808 oC temperature and 0.1-0.9 kbar pressure. The Göloba pluton is ashallow epizon granite and has a depth of 0.37-3.33 km. The main magma of the the pluton rocks may be in interaction of partial melting of the meta-magmatic rocks in the lower continental crust and the magmas formed in the lithospheric mantle.