Gölova Baraj Gölü (Sivas) suyunda ve gölde yaşayan bazı balık türlerinde ağır metal birikimi
Heavy metal accumulation in Gölova Dam Lake (Sivas) water and some fish species living in the lake
- Tez No: 872425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ZENCİR TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Sivas ili Gölova Baraj Gölü suyunun fiziko-kimyasal parametreleri ile suda ve bazı balık türlerinin (Capoeta tinca, Alburnus alburnus, Squalius cephalus ve Perca fluviatilis) kas dokusundaki ağır metallerin birikimleri tespit edilmiştir. Göl suyunun bazı fiziko-kimyasal parametreleri ölçülmüştür. Ağır metal analizlerinde ICP-MS cihazı kullanılmıştır. Suda yapılan ağır metal birikimlerinin sıralaması Cu>As>Cr>Al>Mn>Co>Hg şeklinde; balık türlerinin kas dokusunda belirlenen ağır metal birikimlerinin sıralaması ise; Zn>Al>Cu>Hg>Mn>Cr>Pb>As>Cd>Co şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the physico-chemical parameters of the Gölova Dam Lake water of the province of Sivas province, the water and some species of fish (Capoeta tinca, Alburnus alburnus, Squalius cephalus and Perca fluviatilis) accumulations of heavy metals in muscle tissue were detected. Some physico-chemical properties of lake water parameters were measured. ICP-MS device was used in heavy metal analyses. The order of heavy metal accumulation in water is Cu>As>Cr>Al>Mn>Co>Hg; The order of heavy metal accumulation determined in the muscle tissue of fish species is; Zn>Al>Cu>Hg>Mn>Cr>Pb>As>Cd>Co.