Farklı malç uygulamalarının bazı asma anaçlarının gelişimi üzerine etkileri
Effects of various mulch applications on growth of certain grapevine rootstock
  1. Tez No: 561353
  2. Yazar: HACİ ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tarım alanlarında giderek artan stres faktörlerinin olumsuz etkilerine karşı bitkileri destekleyebilecek nitelikteki kültürel uygulamalar büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda malç kullanımı, kısıtlı su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayan ve aynı zamanda verimi arttırmak, erkencilik sağlamak, toprağın yapısını iyileştirmek, topraktaki mikroorganizma faaliyetini artırmak, yabancı ot kontrolü sağlamak ve erozyonu önlemek gibi olumlu etkileri olan çevre dostu bir uygulamadır. Bu araştırmada buğday saplarından oluşan organik malç ile siyah polietilenden oluşan sentetik malç uygulamalarının Konya ekolojisinde, 44-53 M, Rupestris du Lot, 99 R ve 41 B asma anaçlarının bazı fizyolojik özellikleri ve vejetatif gelişme kuvveti üzerine etkileri araştırılmıştır. Genotiplere ait köklü çelikler, vejetasyon dönemi başlangıcında (30.04.2018), 1.5 x 3.0 m mesafelerle dikilmiştir. Malç uygulamaları, araştırmanın ana parselini, farklı anaç genotipleri ise alt parselleri oluşturmuştur. Araştırma parseli damla sulama ile sulanmış ve asmalar, güneş ışığından eşit bir şekilde yararlanabilmeleri için tek ana sürgün halinde yetiştirilerek 2.0 m yüksekliğindeki tele dik bir şekilde iple askıya alınmıştır. Araştırmadan elde edilen genel bulgular göz önünde bulundurulduğunda, her iki malç uygulamasının da asma anaçlarında fizyolojik özellikler ile vejetatif gelişme üzerine olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. İncelenen özellikler bakımından malç uygulamaları arasında sentetik malç kısmen ön planda bulunmuş olmakla birlikte, organik malç uygulamasının da dikkate değer faydaları saptanmıştır. Bu nedenle, bağcılıkta sürdürülebilir uygulamalar kapsamında her iki malç uygulamasının da tavsiye edilebilir nitelikte olduğu değerlendirilmiştir. Kullanılan malç materyallerinin tercih seviyelerinin ise daha çok yetiştiricilik amacı ve materyal bulunabilirliği ile ilgili değerlendirilebileceği düşünülmektedir. Örneğin, organik yetiştiricilik modelinde ya da hayvansal üretim faaliyetlerinin çıktısı olarak buğday saplarının artıklarının bol olduğu yörelerde organik malcın kullanımı tercih edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Cultural practices in agriculture have great importance to mitigate adverse effects of ever-increasing stress factors on plants in agricultural areas. In this scope, the use of mulch is an environment-friendly practice allowing to benefit from restricted water sources in addition to its various positive effects such yield increment, early ripening induction, soil amendments, supporting the microorganism activity, weed control and erosion prevention. In this study, effects of organic mulch (wheat plant residue) and synthetic mulch (black polyethylene) applications on physiology and vegetative development of 44-53 M, Rupestris du Lot, 99 R and 41 B were investigated in Konya ecology. Rooted cuttings belonging to each genotype were transplanted to vineyard soil with the intervals of 1.5 x 3.0 m at the beginning of the vegetation period (30.04.2018). In the study, much application was main subject, while genotypes were sub-parcel. The experimental area was drip-irrigated and the single shoots were tied with thread to wires established 2.0 m above the pots to let the plants grow on a fence in an upright position, thus ensuring equal benefit from the light. Considering the overall results obtained from the study, both two mulch applications had positive effects on physiological features and vegetative development of grapevine rootstocks. Among the much applications, synthetic mulch was partially pioneering in terms of the investigated parameters, while organic mulch was also helpful for vines. For this reason, both two mulch applications can be recommended for sustainable viticulture practices. Choice priority of the mulches used might be the subject of comprehensive interpretation such as production aims and availability of materials. For example, the use of organic mulch could be advised for organic production or areas where wheat plant residues are abundant as outputs of animal production.