Şanlıurfa İli Eğimli tarım topraklarında farklı miktarlarda-malç uygulamasının eğime dik ve paralel sürümlerde yapay yağış koşullarında erozyona etkisi
- Tez No: 77423
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN TAYSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
V ÖZET ŞANLIURFA İLİ EĞİMLİ TARIM TOPRAKLARINDA FARKLI MİKTARLARDA MALÇ UYGULAMASININ EĞİME PARALEL VE DİK SÜRÜMLERDE YAPAY YAĞIŞ KOŞULLARINDA EROZYONA ETKİSİ DAĞDEVİREN, İbrahim Doktora Tezi, Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Alaettin TAYSUN Eylül 1998, 93 sayfa Dünya' da ve Türkiye'de tarım alanlarından erozyonla oluşabilecek yüzey akış ve toprak kayıplarım önlemek amacıyla arazi ve laboratuvarlarda bazı araştırmalar yapılmaktadır. Ancak arazi denemelerinin farklı yerlerde ve çok fazla sayıda uygulanması zor ve bazende imkansız olması nedeniyle bu tip çalışmaların laboratuvarlarda yapılması yoluna gidilmiştir. Bu amaçla Şanlıurfa ili eğimli tarım alanlarındaki toprakların, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin erozyona olan etkilerini ortaya çıkarmak için yürütülen bu çalışmada, paralel ve kontur sürümle birlikte bazı malç uygulamalarının laboratuvar koşullarında ve yapay yağış altında erozyon ile ilişkileri araştırılmıştır. Bu araştırma Şanlıurfa ili eğimli kuru tarım alanlarının 10 farklı yerinden alınan yüzey toprak örnekleri 8 mm'lik elekten geçirildikten sonra 50 X 100 X 15 cm ebatlarındaki parsellere yerleştirilerek erozyon denemesine hazır hale getirilmiştir. Her toprak örneğinde paralel ve kontur sürümle birlikte şahit; 150 ; 300 ; 450 kg/da malç uygulanarak hazırlananVII parsellere %9 eğimde bir püskürtücünün kullanıldığı yağmurlayıcı yardımıyla yapay yağış yağdırılarak elde edilen yüzey akış ve toprak kayıpları ayrı ayrı kaydedilmiştir. Deneme sonucu elde edilen verilerin ışığı altında toprak özelliklerinin yüzey akış ve toprak kaybı üzerine önemli etkileri olduğu saptanmıştır. Bilhassa yağışın etkisi arttıkça aşınımda iskelet ve bünyenin ön plana çıktığı görülmüştür. Ayrıca paralel ve kontur sürüm uygulamalarının yüzey akış ve toprak kayıplarında etkili olduğu, kontur sürümde meydana gelen yüzey akış ve toprak kayıplarının paralel sürüme oranla azaldığı görülmüştür. Diğer taraftan farklı malç uygulamaları yüzey akış ve toprak kaybı değerlerini değiştirmiş, malç miktarları arttıkça yüzey akış ve toprak kayıplarının azaldığı, 450 kg/da malç uygulamalarının diğer uygulamalara göre yüzey akış ve toprak kaybını önemli ölçüde azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT EFFECTS OF VARIOUS AMOUNT OF MULCH APPLICATON IN THE SLOPY AGRICULTURAL SOILS OF ŞANLIURFA ON THE EROSION UNDER THE SIMULATED RAINFALL CONDITIONS FOR UP AND DOWN AND CONTOUR PLOUGHING TO THE SLOPE OF SOIL DA?DEVİREN, İBRAHİM Ph.D. Thesis, Agricultural Faculty, Soil Department Supervisor: Prof.Dr. Alaettin TAYSUN September 1998, 93 Pages In the world and Turkey, some laboratory and field researches have been carried out to prevent the agricultural soil losses likely to be caused by surface flow due to erosion. As it was usually difficult or impossible to implement such field experiments in many places, they were carried out in the laboratories. Therefore, the relationship between up and down and contour ploughing with mulch application under laboratory and simulated the effect of rainfall conditions and the physical and chemical caharacteristics of the on erosion were investigated. In this slopy soils of Şanlıurfa. Having sifted soil samples obtained from 10 different sites of plough depth through an 8 mm sieve, they were placed in parcels of50X 100 X 15 cm dimensions for erosion experiments. All of the soils sampled were ploughed as parall el and contour and 150 ; 300 ; 450 kg/da mulch was applied to the prepared parcels and simulated rainfall was applied at 9 %XI slope low with pressured spray run and then surface flow and soil losses were recorded.In the light of the data obtained in the experiments, it was concluded that the surface characteristics of soils had an important effect on surface flow and soil losses. As the effect of rainfall increases, the sceleton and texture structure becomes more important. In addition, parallel and contour ploughing had important effects on the surface flow and soil losses which decreased with the contour ploughing. On the other hand, various mulch applications ralies effected the surface flow and soil loss values. As the amount of mulch increased, the surface flow and soil losses decreased, and using 450 kg/da reduced the surface flow and soil loss with respect to the other applications.